Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Var Mı?

Tüm cerrahi yöntemlerde olduğu gibi majör cerrahi ameliyatlarından biri olan mide küçültme ameliyatının riskleri vardır. Nadir de olsa kişinin hayatını tehdit eden komplikasyonlar gelişebilir ve bu gibi durumlarda cerrahi ekibin derhal müdahale etmesi gerekir.

Mide küçültme ameliyatının, ölüm riski en az olan ameliyatlardan biri olduğu unutulmamalıdır. Çünkü obezite ile ilişkili mide küçültme ameliyatının riskleri daha çok yüksektir. Mide küçültme ameliyatı olan kişilerde karaciğer yağlanması, böbrek hastalığı, diyabet veya yüksek tansiyon gibi riskler görülebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Laparoskopik yöntem yani kapalı olarak yapılan tüp mide ameliyatında ilk olarak midenin ince ve uzun bir tüp haline dönüştürülür. Daha sonra yaklaşık %80’lik kısmı çıkarılır. Bu sayede midenin besin ihtiyaçları eskisinden çok daha sınırlı hale gelir ve iştahınız da azalır. Ayrıca vücudun insüline karşı direnci kırılır.

Ameliyat sırasında midenin giriş ve çıkış kısımları korunarak sindirim sistemi devamlılığında herhangi bir bozulma olmaz. Bu nedenler mide küçültme ameliyatının riskleri son derece düşüktür.

mide küçültme ameliyatının riskleri

Obezitede Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son 10-15 yıldır obez hastaları tedavi etmek için cerrahi yaklaşımlar kullanılmış ve umut verici sonuçlar elde edilebilmiştir. Bununla birlikte herhangi bir ameliyatta olduğu gibi, obezite cerrahisinde de çeşitli riskler bulunmaktadır. Bu nedenle ameliyat kararı vermeden önce her hastanın tedavisi hekim rehberliğinde değerlendirilmeli ve mümkünse öncelikle diyet tedavisine başlanmalıdır. Cerrahi tedaviler aşağıdaki gibidir:

 • Mide içine balon yerleştirilmesi
 • Tüp mide ameliyatı
 • Gastrik bypass

Kilo Problemi Olan Her Birey Ameliyat Olabilir Mi ? 

Kişinin mide küçültme ameliyatı olabilmesi için belirli kriterler bulunmaktadır. 18 ve 65 yaş arasındaki her hastaya belirli kriterler içerisinde ameliyat gerçekleşebilir. 18 yaşından küçük olanlar için ebeveyn izni gerekmektedir. 65 yaş üstü bireyler içinse belirli kontroller gerçekleştirildikten sonra ameliyat işlemine karar verilir. Ayrıca vücut kitle indeksi kontrolleri yapılır. Kişi üzerinde anestezi etkenleri de göz önünde bulundurulacaktır. Mide küçültme ameliyatının riskleri hastanın yaşı ve kilosu ile orantılı olduğu için risk artışı olabilir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Tehlike Unsuru Barındırır Mı ?

Mide küçültme ameliyatı tehlikeli bir yöntem değildir. Hastalarda %80 oranında başarılı sonuçlar alınmaktadır. Uzun vadede hiçbir zararı bulunmamaktadır. Uzman cerrah tarafından verilen diyete uyulmaması halinde kilo vermede zorluklar ve beslenme zorluklarıyla karşılaşılabilir. 

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatının riskleri başlıca şu şekilde sıralanabilir:

 • Enfeksiyon,
 • Kan pıhtılaşması,
 • Tüp mideden veya diğer anastomozlardan kaçak,
 • Kilo kaybına bağlı safra kesesinde kaş oluşumu,
 • Yetersiz beslenme,
 • Kilo kaybına bağlı cilt sarkmaları,
 • Çöküntüler,
 • Dumping sendromu (gastrik bypass ameliyatı sonrası alınan gıda ve sıvıların çok hızlı bir şekilde bağırsağa geçmesi durumu) mide küçültme ameliyatının risklerindendir. Bu komplikasyonlara genellikle ileri yaşta olan kişilerde, kan pıhtılaşma sorunu olan kişilerde ve aşırı obez olan kişilerde görülür. Mide küçültme ameliyatı sonrası diyetisyeninizin ve doktorunuzun önerilerini dikkate alıp uyarsanız bu komplikasyonların yaşanma ihtimali azalır.
mide küçültme ameliyatının riskleri
Tüp Mide Ameliyatı İle Ne Kadar Kilo Verilir?

Mide küçültme ameliyatından sonra 5 yıl içinde fazla vücut ağırlığının %60’ını kaybetmek mümkündür. Kilo kaybı açısından tüp mide ameliyatı gastrik bypass kadar etkilidir ve sonuç olarak ortaya çıkan emilim bozukluğu gastrik bypasstan daha azdır. Bu nedenle mide küçültme ameliyatı sonrasında mutlaka vitamin ve mineral desteği alınmalıdır. Mide küçültme ameliyatı uzun süre etkisiz kaldıysa, kullanılan yeni cerrahi yöntem mide baypasıdır.

Araştırmalara göre tüp mide ameliyatı sonrası kilo alma oranı yaklaşık %15 civarındadır. Kilo alımını önlemek için ameliyat olan hastaların yakın takibi önemlidir. Bu arada mide küçültme ameliyatı geçirenleri psikolog ve beslenme uzmanlarından oluşan bir obezite ekibinin takibi altına alınır. Yaklaşım, bir hastanın kilo almasına neden olabilecek veya muhtemelen sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek faktörleri önlemek için tasarlanmıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüp mide ameliyatının tam olarak etkili olabilmesi için hastaların diyet programlarını uygulamaları, beslenmelerine dikkat etmeleri ve gerekirse düzenli olarak vitamin ve mineral takviyesi yapmaları gerekmektedir. Bu noktada metabolizma ve endokrinoloji uzmanlarıyla ortaklaşa oluşturulmuş kişiye özel beslenme programına bağlı kalmalısınız. Doktorunuzun tavsiyelerini ve programlarına kesinlikle uymaya dikkat edin. Doktorunuzun bilgisi dışında herhangi bir vitamin takviyesi, gıda veya ilaç takviyesi almamanız önemlidir. 

Son olarak doktorunuzun verdiği bir beslenme programını kısa süreli izlemek yerine alışkanlık haline getirmeye çalışın. Gelecekteki hayatınızın bu programda gelişeceğini unutmayın.Bir cevap yazın