Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır?

Vücutta sağlığı bozacak ölçüde yağ birikmesi obezite olarak tanımlanmaktadır. Obezite cerrahisi ise diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen kilo veremeyen hastaların kilo vermesine olanak sağlayan cerrahi müdahalelerdir. Obezite cerrahisi kimlere yapılır? Obezite cerrahisi için şartlar nelerdir? gibi sorular obezite ile mücadele eden hastalar tarafından merak edilmektedir. Obezite cerrahisi alanında uygulanan operasyonlar yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar arasında yer almaktadır. 

Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır?

Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır

Günümüzde yaygın olarak yapılan obezite ameliyatları alanında uzman hekimler tarafından gerçekleştirildiğinde oldukça başarılı sonuçlar vermektedir. Ameliyatların başarısını etkileyen en önemli faktörler arasında hekimin tecrübesi ve ameliyatın gerçekleştirileceği ortamın steril olması yer alır. Birçok obez hasta yaşamını olumsuz etkileyen fazla kilolarından kurtulmak istiyor. Bu sebeple obezite cerrahisi kimlere yapılır? Obezite ameliyatı için uygun muyum? sorularına yanıt arıyor. Hastaların merak ettikleri ve hekimlere sıklıkla sorduğu obezite cerrahisi kimlere yapılır? sorusunun yanıtını şu şekilde sıralanmaktadır;  

  • Tüp mide ameliyatı olmak için hastanın belirli şartlara uyması gerekmektedir. Aranan ilk şart ise ileri derece obez olmaktır.
  • Hastanın vücut kitle indeks oranı 35 ve üzeri olmalıdır. Kitle indeksi 35 ve üzeri olan hastalar 2. Derece obezite hastası olarak kabul edilmektedir. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenmiştir.
  • Vücut kitle indeksi 30 ve üzeri olan kişilerin ameliyat olabilmeleri için fazla kilolara bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunlar yaşayan hastalar doktor kontrolünde mide küçültme ameliyatı olabilmektedir.
  • Kilo problemi olmayan, ince ve sıkı gözükmek için ameliyat olmak isteyen hastalar obezite cerrahisinde gerçekleştirilen ameliyatlardan yararlanamaz.
  • Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı olmayan kişiler obezite cerrahisinden yararlanabilir.
  • Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisi ile zayıflayamayan hastalar da obezite ameliyatlarından yararlanabilir.

Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır

Obezite Cerrahisi Çeşitleri Nelerdir?

Obez hastalar ya da hasta yakınları obezite cerrahisi kimlere yapılır? sorusunun yanı sıra obezite cerrahisi çeşitlerinin neler olduğunu da merak etmektedir. Obezite cerrahisinde uygulanan ameliyat çeşitleri hastanın kilosuna, yaşına, cinsiyetine ve diğer faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Obezite cerrahisi alanında gerçekleştirilen obezite ameliyatlarının yegane amacı hastanın kilo kaybına bağlı olarak yaşam kalitesini yükseltmektedir. Gerekli muayeneler ve yapılan tetkikler sonrası hastaya uygulanılacak obezite cerrahisi yöntemine hasta ve hekim ortak karar verebilir. Obezite cerrahisi alanında en sık uygulanan tüp mide ameliyatı ya da diğer bilinen adıyla mide küçültme ameliyatıdır. Bunun yanı sıra gastrik bypass ameliyatı da uygulanan cerrahi yöntemler arasında yer almaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp mide ameliyatı (Sleve Gastrektomi) en çok tercih edilen obezite tedavi yöntemlerinden biridir. Aynı  zamanda mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Tüp mide ameliyatında midenin yaklaşık  %80 oranında kesilip çıkartılmaktadır. Kalan mide yapısı tüp şeklini almaktadır. Bu sayede gıda emilimi azaltılıp hastanın kilo verme oranı düşürülmektedir. Bu ameliyat sayesinde hastanın iştah oranı azalmaktadır. Ayrıca bireyin kilo kaybı olmadan da insülin direnci kırılmış olur.

 

Obezite Cerrahisi Kimlere Yapılır

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Mide küçültme ameliyatı 1 saat gibi bir sürede gerçekleştirilebilmektedir. Mide ameliyatı sonrası midenin giriş ve çıkış bölümü korunduğundan dolayı yan etkileri oldukça azdır.

Obezite Cerrahisi Tüp Mide Ameliyatı Yaş Sınırlaması

18 – 65 yaş aralığındaki hastalar tüp mide ameliyatı olabilmektedirler. Dünya Sağlık Örgütünün belirlediği vücut kitle indeksi puanı 35 ve üzeri olan kişiler ameliyat olabilir. 18 yaş altındaki kişiler belirtilen unsurları karşılıyor olsa dahi ameliyat işlemi belirli bir onaydan geçmesi gerekmektedir. Bu kişiler için veli iznine ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanı sıra uzman kontrolleri sağlanmış ve uzman onayından geçmelidirler. Anne veya babası vefat etmiş kişiler için resmi veli izni istenmektedir. Bunların yanında 65 yaş ve üzeri bireyler için gerekli unsurları karşılaması durumunda hekim onayından geçerek ameliyat olabilirler. 

Obezite cerrahisi alanında uzun yıllardır aktif olarak hasta gören Op. Dr. Necat Kaplan obezite cerrahisi kimlere yapılır? Obezite cerrahisinde kullanılan yöntemler nelerdir? gibi en çok merak edilen soruları yanıtladı.

 Bir cevap yazın