Gastrik Bypass Ameliyatı

Gastrik Bypass ameliyatı diğer bir ifadeyle mide bypass ameliyatı, obezite cerrahisinde kullanılan ve başarılı sonuçları olan bir operasyon türüdür. Bu ameliyatta mide hacmi küçültülerek ince bağırsakta kat edilen yolun kısalmasına bağlı olarak besinlerin emilimi azalır. Günümüzde beslenme değişiklikleri ve spor aktiviteleriyle kilo kontrolü sağlayamayan kişilerde etkili bir yöntemdir.

Özellikle morbid obezite teşhisi olan bireylerin tedavisinde kullanılmaktadır. Operasyon sonrasında mide yapısı hacim olarak küçülmektedir. Böylelikle sindirim sisteminde ince bağırsağa yapılan müdahale sonucunda besin emilimi daha kolay hale geldiği gözlemlenir.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Genellikle laparoskopik yani kapalı olarak gerçekleştirilen bu yöntemde 5 adet ufak kesilerden karın boşluğuna giriş yapılır. Mide içerisinde küçük bir mide daha oluşturularak gıdanın buradan geçmesi sağlanır. Geriye kalan kısım vücuttan çıkarılmaz ve enzim üretmeye devam eder. Ardından ince bağırsağın başlangıç kısmı bölünerek yeni oluşturulan küçültülmüş mideye bağlanır. Bu operasyonda vücuttan herhangi bir parça çıkarılmaz. 

Alınan gıda hacminin azaltıldığı bu yöntemde tüketilen besinlerin pankreas ve safra sıvılarıyla normal süreden daha geç karşılaşması sayesinde besin içeriğindeki tüm kalorinin alınması engellenir. Ameliyat sonrasında önerilen diyet ve egzersiz programıyla da kilo kontrolü sağlanır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite hastası olup diyet ve sporla kilo veremeyen, fazla kilolara bağlı olarak vücudunda insülin direnci ve eklem rahatsızlığı olan, kontrol altına alınamayan Tip 2 diyabet hastalarında Mide Bypass Ameliyatı ile başarılı sonuçlar alınabilmektedir. Tansiyon, kalp rahatsızlıkları ve diyabet gibi kronik hastalıkların olumsuz etkileriyle baş edilebilir.  

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Nasıl Beslenmeli?

Cerrahi müdahaleden sonra diyetisyen kontrolünde olacak şekilde ilk 6-8 haftada önce sıvı ardından püre gıdalar ile beslenmeye başlayıp ilerleyen dönemde normal gıda tüketimine izin verilir. Devamındaki 3-6 ayda hastanın sağlık durumuna uygun ve yeni beslenme düzenine zamanla geçilir. Bu süre içerisinde hastalar vitamin, mineral ve kalsiyum gibi takviyeler alabilirler.

Hastaların kilo seviyelerindeki değişim aylar içerisinde farklılaşır. İyileşme dönemindeki ilk aylar kilo kaybının en hızlı olduğu dönemdir. Genel anlamda ise operasyon ertesindeki 1-2 sene süresince ideal kilo seviyesine kavuşulur. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Öncesinde Yapılan Tetkikler Nelerdir?

Operasyonun diyabet ve obezite cerrahisi alanında uzman hekim kontrolünde gerçekleştirilmesi gerekir. Gastrik bypass tedavisinden istenen etkinin alınması adına kapsamlı bir hazırlık süreci bulunur. Gastrik Bypass ameliyatı öncesinde hastalar birtakım tetkikler ile değerlendirilir. Yapılan tetkikler şöyledir:

 • Kan ve biyokimya testleri 
 • Hormon testleri
 • Hemogram
 • Hepatit testleri
 • Tüm batın ultrasonu
 • Mide endoskopi
 • Akciğer grafisi
 • Kalp grafisi (EKG)
 • Akciğer solunum testi
 • Gerekliyse efor testi ve elektrokardiyografi

Yapılan tüm bu testlerin ardından anestezi, dahiliye, kardiyoloji, göğüs hastalıkları ve endokrin birimlerinden uzmanlar tarafından gereken tüm muayene ve inceleme yapılır. Hastanın ameliyat olmasına engel bir durumun olup olmadığı kontrol edilerek, ameliyat sonrasında yeniden kilo almaya sebep olacak altta yatan olası bir hastalığın tespiti yapılır. Uzmanların onayları ve önerileri dahilinde tedavi öncesi ve sonrası uygulanacak adımlar planlanır. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Ameliyat sonrası iyileşme süreci yapılan ameliyatın türüne bağlıdır. Burada kastedilen açık veya kapalı ameliyatlardır. Laparoskopik yani kapalı ameliyatlardan sonra iyileşme süreci daha hızlı ve kolaydır. Hasta operasyon sonrasında kendi başına yürüyebilir ve öz bakımını sağlayabilir. Fiziksel aktivitelerine kısa sürede dönebilecek olan hastaların ağır ve efor isteyen işlerden ise uzak durması mühimdir. Bununla beraber iyileşme sürecinde verilen beslenme ve ameliyat sonrası tedavi planına mutlaka uyulması gerekir. 

Gastrik Bypass Ameliyatı Sonrasında Oluşabilecek Komplikasyonlar 

Her operasyonda olduğu gibi Mide Bypass ameliyatının ardından da birtakım komplikasyonların oluşması muhtemeldir. Mide ve ince bağırsak arasında bazı yapısal bozukluklar görülebilir. İşlemler sonrasında iki yapı arasında bağlantı sorunu ortaya çıkabilir. Bunun gibi durumlarda hastalara ikinci cerrahi müdahaleyi gerçekleştirebilir.  Kanama, damar içi pıhtılaşma, fıtık, enfeksiyon, akciğer kapanması, ülser, bağırsak tıkanması ve safra kesesinde taş gibi rahatsızlıklar görülebilir.

Fiyat Bilgisi Al  Obezite