Mide Botoksu

mide botoksu

Bu yazımızda Mide Botoksu nedir, Mide Botoksu nasıl yapılır, avantajları nelerdir gibi soruların cevaplarına değineceğiz. Son yıllarda özellikle gelişen teknolojinin de etkisiyle beden gücünün daha az kullanılması ve beraberinde gelen hareketsiz yaşam tarzı obezitenin artmasına neden olan başlıca faktörler arasında yer alır. Fast food tüketiminin artması, sağlıksız beslenme, genetik faktörler, hormonal sebepler… Nedeni her ne olursa olsun obez kişiler tüm çabalarına rağmen kilo veremiyorsa obezite cerrahiye başvurabilir ve kendine en uygun yönteme doktoruyla beraber karar verebilir. Hastaların seçebileceği yöntemler arasında özellikle son yirmi yıldır yaygın uygulanan Mide Botoksunun eklenmesi cerrahi operasyon istemeyen kişiler için iyi bir alternatiftir.

Mide Botoksu Nedir?

Mide Botoksu endoskopik bir uygulamadır. Botulinum toksin adı verilen madde endoskopik yöntem ile mideye enjekte edilir. Mide kaslarının kasılma sıklığı azalır ve böylece mide boşalma süresi gecikir. Hastanın iştah kaybı başlayarak kilo vermesine yardımcı olur.

B0t0ks denildiği zaman birçok kişinin aklına estetik yöntemler gelir. Estetik olarak yaygın kullanımında cilde enjekte edilen maddenin yaşlanmayı azaltması amaçlanır. Bu yöntem geliştirilerek daha sonra mideye uygulanmaya başlamıştır.

Mide Botoksu Kimlere Uygulanır?

Mide Botoksu cerrahi bir uygulama olmadığı için kilo vermek isteyen birçok kişiye uygulanabilir. Genetik faktörler, hormonal ve diğer sağlık sorunları nedeniyle kilo veremeyen hastalar için Mide Botoksu tercih edilebilir. Bu uygulama cerrahi bir operasyon olmasa da hastanın öncesinde diyet ve sporla zayıflamaya çalışmış olması önemlidir. Eğer istenilen sonuç elde edilememiş ve mevcut 10-20 kilo fazlası olan kişiler bu uygulamaya başvurabilirler.

Mide Botoksu ileri derecede obezite hastaları için uygun değildir. Yani vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan bireylerde başarılı sonuçlar elde etmek oldukça zordur. Bununla birlikte midesinde ülser ve gastrit gibi rahatsızlıkları olanların da öncelikle bu konuda tedavi görmesi gerekir. Ayrıca Mide Botoksu hamilelere ve emziren bireylere de önerilmemektedir.

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide botoksuna dair ilk deneyler 2000’li yılların başında yapıldı. Sonrasında ise uygulamada yaşanan sıkıntılardan dolayı çalışmalar uzun süre rafa kaldırıldı. B0t0ks uygulamasında kullanılan toksinin diğer etkileri fark edildiğinde ise mide b0t0ksu uygulaması tekrar başladı. Uygulama temel olarak midenin iki farklı yönden baskı altına alınması prensibine dayanmaktadır. Midenin bağırsaklara çıkış kapısının daraltılması (ya da genişlemesinin engellenmesi) ve iştahı artıran hormonların baskılanması toksinin faydalarıdır. Bu faydaların elde edilebilmesi ve hızla kilo verilebilmesi için uygulamanın olabildiğince uzman bir doktor tarafın

Mide Botoksu Nasıl Yapılır?

Mide Botoksuna dair ilk deneyler 2000’li yılların başında yapıldı. Sonrasında ise uygulamada yaşanan sıkıntılardan dolayı çalışmalar uzun süre rafa kaldırıldı. B0t0ks uygulamasında kullanılan toksinin diğer etkileri fark edildiğinde ise Mide Botoksu uygulaması tekrar başladı. Uygulama temel olarak midenin iki farklı yönden baskı altına alınması prensibine dayanmaktadır. Midenin bağırsaklara çıkış kapısının daraltılması (ya da genişlemesinin engellenmesi) ve iştahı artıran hormonların baskılanması toksinin faydalarıdır. Bu faydaların elde edilebilmesi ve hızla kilo verilebilmesi için uygulamanın olabildiğince uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Mide Botoksu nasıl yapılır sorusunun cevabını maddeler halinde derledik:

 • Herkes Mide Botoksu uygulaması için uygun değildir. Bir dizi fiziksel ve psikolojik şart aranır. En önemli şart ise vücut kitle indeksinin otuz iki buçuk ve altında olmasıdır. Bu şartların kontrolü için geniş spektrumlu bir muayene yapılır.
 • Hastanın Mide Botoksu için uygun olduğunun tespitinin ardından operasyon günü belirlenir. Basit bir uygulama olduğu için muayene ile aynı günde yapılabilmektedir.
 • Hasta sedasyon ile uyutulur. Hasta uyku halinde olduğu için herhangi bir acı ya da ağrı hissetmez.
 • Endoskopi ile hastanın ağzından girilir. Yemek borusunun ve midenin durumu kontrol edilir. Herhangi bir kitle ya da yara var ise operasyon iptal edilir. Ayrıca reflü ve gastrit bulguları da aranır. Eğer yemek borusu ve mide sağlığı iyi ise hasta operasyona hazır demektir.
 • Endoskopi cihazından içeriye özel bir enjeksiyon cihazı sarkıtılır.
 • Önce midenin alt tarafına yani bağırsak çıkış noktasındaki kapakçığa enjeksiyon yapılır. Buradaki temel amaç midenin boşalma hızını düşürmek, tokluk hissini daha uzun süre muhafaza etmektir.
 • Alt taraftaki enjeksiyonun tamamlanmasından sonra midenin orta bölgesine, spesifik bazı noktalara enjeksiyon gerçekleştirilir.
 • Orta bölgenin de tamamlanmasıyla birlikte midenin üst bölgesine, hormon hareketliliğinin olduğu noktaya enjeksiyon yapılır. Buradaki amaç iştahı baskılamaktır.
 • Hastadan hastaya göre değişmekle birlikte ortalama olarak yirmi dört bölgeye toksin enjeksiyonu gerçekleştirilir.
 • Hasta, operasyonu da içine alan bir saat boyunca uykuda kalır.
 • Uyandıktan sonra herhangi bir acı, ağrı ya da bulantı hissetmez.
 • Eğer var ise işine yoksa da evine anında gidebilir.

Genel olarak botoksun uygulama prosedürü böyledir. Bazı doktorlar süreci daha farklı geliştirebilmektedir. Mide Botoksu nasıl yapılır konusunun ardından dilerseniz Mide Botoksu avantajları konusuna geçelim.

Mide Botoksu’nun Avantajları Nelerdir?

Mide Botoksunun tarihi oldukça yeni. Uygulama sıklığı da görece düşük. Ancak uygulamanın basitliği ve sonrasındaki sürecin konforlu olması hızla popülaritesini artırmakta. Mide Botoksu avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Operasyondan sonra hafif ağrı, morluk ve şişlik oluşması muhtemeldir ancak bunlar hastayı rahatsız edecek düzeyde değildir.
 • Kesilerin iyileşmesi ilk haftanın sonunda olsa da sonuçların net bir şekilde ortaya çıkması iki ayı bulmaktadır.
 • Sonuç olarak liposuction tekniği ile yağ aldırma işlemi devamlı gelişimini sürdüren; uygulama yöntemi itibariyle diğer estetik operasyonların tamamlayıcısı konumunda olan komplike bir operasyondur. Uygulanan yöntem hastadan hastaya göre değişebilmekle beraber temelinde klasik liposuction tekniğinin çeşitlerinden oluşmaktadır.
 • Uygulama birden fazla kere sorunsuz olarak yapılabilmekte.
 • Uygulamanın yapılması bir saati geçmiyor.
 • Uygulama sırasında acı, ağrı ya da bulantı hissi olmuyor.
 • Uygulamadan hemen sonra hasta sosyal yaşamına dönebiliyor.
 • Spor egzersizleri ve diyet ile desteklendiği takdirde mevcut kilonun yüzde yirmi ile otuz kadarını verdirebiliyor.
 • Yan etki açısından oldukça cimri. Yani ortaya çıkabilecek yan etkiler, iyi bir uzman hekim tarafından uygulandığı takdirde çok az ve etkisiz.
 • Sağlıklı, düzenli ve uzun vadede kilo verdirmeyi amaçlıyor.

Mide Botoksu avantajları konusundan sonra dilerseniz şimdi Mide Botoksu sonrası beslenmeye geçelim.

Mide Botoksu Sonrasında Nasıl Beslenilmeli?

Mide Botoksu yaptıran hastaların beslenmelerine oldukça dikkat etmesi gerekir. İşlemden 2-3 saat sonra beslenmeye sıvı gıdalar ile başlanmalıdır. İlk üç gün sıvı gıdalar tüketildikten sonra devamında protein ağırlıklı besinler alınmalıdır. Çünkü protein ağırlıklı besinler normal koşullarda 4 saat midede kalırken b0t0ksu yaptıran kişilerde üç katı bir süreyi bulabilmektedir. Proteinlerin sindiriminin zor olması ve yağ yakıcı nitelik taşıması sayesinde kilo verme sürecini hızlandırır. Bunun yanında bol sıvı tüketimi ile beraber sebzeye de ağırlık verilmelidir.

Mide Botoksu yaptıran bireylerin şekerli gıdalar tüketmesi yapılan b0t0ksun etkisini azaltacaktır. Bu nedenle şeker ve şekerli tüm besinlerden, asitli ve gazlı tüm içeceklerden, aşırı yağlı gıdalardan, karbonhidrat oranı yüksek yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Alkol ve sigara kullanımı ise tamamen bırakılmalıdır.

Mide Botoksu Öncesinde Yapılan Tetkikler Nelerdir?

B0t0ks öncesinde uygulamaya engel olabilecek herhangi bir durumun olması ihtimaline karşı birtakım tetkikler yapılmalıdır. Midede gastrit veya ülser, onikiparmak bağırsağı ülseri veya ilgili diğer rahatsızlıklar ve b0t0ks alerjisi uygulamaya engeldir. Kan değerlerine bakılacak olan hastaya ayrıca olası bir gebelik ihtimaline karşı hamilelik testi de uygulanmalıdır.

Mide Botoksundan Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Mide Botoksu yaptıran kişiler günlük hayatlarına zorluk çekmeden devam edebilirler. Fakat uyulması gereken birtakım kurallar vardır. Uygulama sonrasında bireylerin kendilerine verilen veya önerilen beslenme planına uyması gerekir. Alkol ve sigara kullanımı mide kaslarına olumsuz etki edeceği için bu alışkanlıkların tamamen bırakılması şarttır. Fast food türü gıdaların alınması b0t0ksun etkisini azaltacak ve uygulamanın işe yaramamasına neden olacaktır. Bu nedenle beslenme şekli oldukça mühimdir. B0t0ksun etkisini göstermesinde kişinin çaba ve gayreti büyük rol oynar. Düzenli sporun da yaşama dahil edilmesi kilo verme sürecini hızlandıracak ve kalıcı sonuçlar almaya yardımcı olacaktır. Tüm bunlar uygulandığında 4-6 arasında istenilen oranda kilo vermek mümkündür.

Mide Botoksunun Yan Etkileri Nelerdir?

Uygulama sonra kişilerde 2-3 gün içerisinde acıkma hissi azalır. Bu zaten beklenen ve istenilen bir durumdur. 2 hafta sonra ise fazla kiloların verilmeye başlanır ve yaklaşık 6 ay süreç devam eder. Botoks kalıcı bir yöntem değildir. Yani mideye uygulanan maddenin etkisi 6 ay içinde biter. Bu süre zarfında fazla kiloların verilmesi ile birlikte vücutta herhangi bir hasar da kalmaz. Mide Botoksunun şu ana kadar görülmüş bir yan etkisi ve zararı yoktur. Ancak bu uygulama kas sisteminde rahatsızlığı veya botoksa alerjisi olanlar için uygun bir yöntem değildir ve dolayısıyla bu tip hastalar için tercih edilmemesi gerekir.

Fiyat Bilgisi Al  Obezite