Mide Küçültme Ameliyatı

mide küçültme

Obezite son yıllarda özellikle yanlış beslenme, hareket yetersizliği vb. birtakım nedenlerden dolayı dünya üzerinde yaygın görünen bir sağlık sorunu haline gelmiştir. Obezite rahatsızlığına sahip olan kişiler diyet ve spor yardımıyla kilo verememeye devam ediyorsa mide küçültme ameliyatı düşünebilirler. Burada önemli olan kişinin sağlık durumuna uygun olan mide küçültme yönteminin uygulanmasıdır.  

Obezite Nedenleri Nelerdir?

Obezitenin nedenleri arasında yanlış ve sağlıksız beslenme, hareketsizlik, hormon bozukluğu, sigara ve alkol kullanımı, ilaç kullanımı, psikolojik nedenler, doğum, kontrolsüz ve yanlış uygulanan diyetler, genetik faktörler gibi birçok madde yer almaktadır.

Obezite Cerrahi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı obezite cerrahi tarafından özellikle diyet ve spor gibi uygulamalarla kilo veremeyen bireylerde uygulanabilen yöntemlerdir. Son yıllarda sıkça uygulanan ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilen bu operasyonlarda da her cerrahi operasyonda olduğu gibi birtakım riskler söz konusudur. Bu nedenle her hastaya uygun tedavi planı başvurduğu hekim tarafından planlanmalıdır. Gerekliyse operasyon öncesi tedavi dahi uygulanması doğru olacaktır. Ardından hastanın sağlık durumuna uygun olacak şekilde obezite cerrahisinde yer alan şu yöntemlere başvurulabilir:

  • Gastrik Bypass Ameliyatı
  • Sleeve Gastrektomi (Tüp Mide Ameliyatı)
  • Mide Balonu
  • Mide Kelepçesi
  • Mide Botoksu 

Mide Küçültme Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

18 yaşın üzerinde ve anesteziyi kaldırabilecek kişilere uygulanan bu yöntemde vücut kitle indeksinin 40 ve üzerinde olması gerekir. Obeziteye bağlı kalp, diyabet, yüksek kolesterol gibi rahatsızlıkları olan hastalar da mide küçültme ameliyatı için başvurabilirler. 

Mide Küçültme Ameliyatına Nasıl Hazırlık Yapılmalıdır?

Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatı için öncesinde de birtakım hazırlık süreci yer almaktadır. Hastalar operasyon öncesi anestezi uzmanı tarafından teste tabi tutulur. Anestezinin olası riskleri değerlendirmeye alınır. Ardından hastanın sağlık koşullarına bağlı olarak kardiyoloji ve göğüs hastalıkları gibi birimlerin muayenesi söz konusudur. Kapsamlı bir kan tahlilinin ardından karaciğer ve böbrek gibi organların işlevlerini yerine getirip getirmediği kontrol edilir. Yapılacak operasyona göre yemek borusu, mide ve bağırsakların durumu incelenir. 

Tüm bu değerlendirmelerin ardından operasyona engel teşkil edecek herhangi bir sorun yoksa hastalardan ameliyattan en az bir hafta önce kan sulandırıcı ve aspirin niteliğindeki ilaçları bırakması istenir. Aynı şekilde hekimin uygun gördüğü beslenme programına da ameliyattan 24-48 saat önce geçilir. 

Mide Küçültme Ameliyatında Riskler Nelerdir?

Birçok ameliyatta olduğu gibi obezite cerrahisi tarafından gerçekleştirilen ameliyatlarda da birtakım riskler söz konusudur. Enfeksiyon, kan pıhtılaşması, aşırı kanama, anesteziye karşı oluşabilecek reaksiyonlar, akciğer ve solunumda ortaya çıkabilecek sorunlar, yetersiz beslenme, düşük kan şekeri (hipoglisemi), safra kesesi taşı, kilo vermeye bağlı olarak ciltte sarkma ve bağırsak tıkanıklığı gibi rahatsızlıklardan herhangi biri görülebilir. Ameliyat sonrasında da devam eden tedavi süreciyle riskler en aza indirilerek kontrol altına alınabilmektedir. 

Ameliyat Sonrası Taburcu Olma Süreci

Ameliyat sonrasında hastanın sağlık durumu takibe alınır. Hastanın sağlık durumu yerindeyse genellikle 3 gün içerisinde taburcu edilir. Taburcu olan hasta diyetisyenin kendisi için hazırladığı beslenme programına uymalı ve eğer reçete edilmişse verilen ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalıdır. Taburcu olduktan sonra kusma, ateş, geçmeyen hıçkırık, müdahale edilen kesi yerinde kızarıklık veya şişlik gibi durumlar meydana gelirse mutlaka hekime danışılmalıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Gebelik

Ameliyat sonrasında yaklaşık iki yıl boyunca kilo kaybı devam eder. Bununla beraber beslenme düzeni de hekim kontrolü dahilinde belirlenir ve sağlıklı bir kilo verme süreci hedeflenir. Bu süre içerisinde hekim uygun görürse gebelikte herhangi bir engel yoktur. 

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrasında Egzersiz

Ameliyat sonrasında 2-3 hafta ağır fiziksel aktivitelerden ve egzersizden kesinlikle uzak durulmalıdır. 2-3 ay boyunca ağır spor aktiviteleri yerine hafif tempoda yürüyüş tercih edilmelidir. Ardından sağlık durumuna göre yüzme, pilates gibi aktiviteler uygulanabilir. 

Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları 

Uzun vadede kalıcı kilo verilir.

Bağırsak ve mide normal akışından çalışmaya başlar. 

Hormonlar düzelir, tokluk hissi artar ve iştah azalır.

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme sürecine geçilir.

Obeziteye bağlı oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Dezavantajları 

Ameliyat sonrası müdahale edilen organ eski haline dönemez.

Operasyon sonrası birtakım yan etkiler görülebilir.

Mineral, vitamin ve protein kaybı görülebilir.