Mide Balonu

mide balonu

Mide balonu obezite tedavisinde kullanılan ameliyatsız yöntemlerden biridir. Midede yer kaplayan balon sayesinde tokluk hissi artar ve daha az kalori alınır. Endoskopik olarak gerçekleştirilen bu işlemde mideye içi su dolu bir balon yerleştirilir. Yarı uyku halinde gerçekleştirilen bu operasyonda yerleştirilen balon 6 ila 12 ay kadar midede kalabilir. Bu bilgilerin ardından dilerseniz kimlere ve nasıl uygulanır, hangi tetkikler yapılır, ne kadar kilo verildiği mide balonu fiyatı gibi konulara değinelim.

Mide Balonu Kimlere Uygulanır?

Mide  balonu cerrahi tedavinin risk teşkil ettiği hastalar için uygun bir yöntemdir. Vücut kitle indeksi 27-35 aralığında olan ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyen hastalar eğer diyet ve spor ile kilo veremiyorsa mide balonu uygulamasına başvurabilir. Sürekli olarak kan sulandırıcı kullanmak zorunda olan hastalar, reflüye bağlı yemek borusunda hasar ve  mide fıtığı olanlar, mide ve onikiparmak bağırsağı ülseri olan hastalar ve hamileler mide balonu uygulaması yaptıramaz.

Mide Balonu         Mide Balonu

Mide Balonu Nasıl Uygulanmaktadır?

Öncelikle bu tedavi şekli cerrahi bir yöntem değildir. Bu sebepten ötürü de çok geniş yelpazede hasta gruplarına rahatlıkla uygulanabilmektedir. Ayrıca cerrahi olmaması, birçok ameliyat riskinin ortadan kalkmasını sağlamaktadır.  Balonun uygulanması şu adımlar dahilinde gerçekleşmektedir.

 • İşlemin başlamasından önce hastanın durumunun analiz edilmesi gerekmektedir. Mevcut kilosu, tıbbi geçmişi, kilo almasının ve verememesinin altında yatan sebepler bu incelemeye dahil edilmektedir. İncelemenin sonucunda kişiye en uygun hacimde ve tipte balon seçilmektedir.
 • Operasyon saatinden en az on iki saat önce besin tüketimi; en az altı saat önce de sıvı tüketimi kesilmelidir.
 • Operasyon saati geldiğinde hasta hafif anestezi ilaçları ile uyutulur. Endoskopi cihazı ile önce yemek borusu sonra da midenin iç yüzeyi detaylıca incelenir.
 • Bu incelemenin temel amacı, blonun etkisini azaltacak veya balona zarar verebilecek bir yapının olup olmadığının kontrol edilmesidir.
 • Hastanın yemek borusu ve mide yapısı balon için uygunsa, endoskopi cihazı ikinci kez mideye iner.
 • Bu inişinde, ucunda balon sönük halde bulunmaktadır.
 • Balon olabilecek en uygun konuma yerleştirildikten sonra hava veya sıvı ile şişirilir.
 • Planlanan hacme ulaştığında ise ucun mühürlenerek cihaz çıkartılır.
 • Hasta işlem süresi boyunca en ufak bir ağrı ya da acı hissetmez.
 • Operasyonun tamamlanmasından sonra hasta uyanır ve hafif bir bulantı hissedebilir, bu olağandır.
 • Operasyonun tamamı yarım saati geçmez. Balonunun durumunu kontrol etmek için operasyondan sonra üç saat kadar hastanede yatılması gerekmektedir.
 • Kontrollerin de sorunsuz olması durumunda hasta ayakta taburcu edilir.

Uygulama ortalama ve ideal hastalar için bu şekilde yapılmaktadır. Bazı ekstrem hastalarda ise uygulama prosedüründe değişiklikler yapılabilir. Ayrıca inceleme – analiz sürecine bağlı olarak operasyondan önceki zamanda belirli bir hazırlık süreci de olabilir. Bu prosedürün dışında kalan tüm süreç doktora, hastaneye ve hastanın durumuna göre şekillenmektedir.
Mide Balonu

Mide Balonu Öncesinde Hangi Tetkikler Yapılır? 

Mide balonu operasyonu öncesinde midede reflü, gastrit veya ülser, onikiparmak bağırsağı ülseri vb. alakalı diğer hastalıkların olup olmadığı kontrol edilmelidir. Hastaya yapılan kan testlerinin yanı sıra gebelik testi de uygulanmalıdır. 

Mide Balonu ile Ne Kadar Kilo Verebilirim?

Mide balonu taktırdıktan sonra ilk iki ay çok hızlı şekilde kilo verilir. İkinci aydan altıncı aya kadar geçen sürede ise kilo verme hızı düşer. Balon eğer bir yıl kalacak ise çıkarılmasına yakın olan tarihlerde ayda bir kilo ancak verilebilir. Bu da oldukça olağan ve beklenen bir durumdur. Zayıflamak amacıyla taktırılan mide balonlarında kişi ideal kilosuna çok yaklaşmaktadır. Tüp mide ameliyatı için taktıranlarda ise kişi ameliyata hazır hale gelmektedir.

Mide balonu operasyonlarında verilen kiloların belirtilen seviyelerde olması için en uygun mide balonunun takılması, hacmin doğru ayarlanması, uygulayan doktorun uzman olması gerekmektedir. Tüm ideal faktörler birleştiğinde maksimum kilo verme oranına ulaşılmaktadır.

Mide Balonu Fiyatı Neye Göre Değişir?

Zayıflama konusunda vücuda yapılan her türlü müdahalenin fiyatlandırılmasında farklı fiyat politikalarının uygulanması mümkündür. Bu fiyat politikasını onlarca farklı faktör etkilemekle beraber mide balonu fiyatı neye göre değiştiğini şu maddelerle açıklayabiliriz:

 • Hastanın durumu ve süreci etkileyebilecek her türlü risk durumu fiyatın artmasını ya da azalmasını sağlayabilmektedir. Mide balonu operasyonunun, diğer operasyonlara hazırlık olarak kullanıldığı durumlarda hasta aşırı kilolu olduğu için risk primi normalden daha fazladır. Bu durumda da fiyatlar yüzde yirmi kadar artabilmektedir.
 • Operasyonun uygulandığı hastane koşulları, hastanenin daha önceki operasyonlarda elde ettiği başarılar, marka durumu da fiyatları etkileyebilmektedir. Marka durumu esasen bir faktör gibi görünmese de operasyondan sonra oluşabilecek sorunların çözümü açısından fark yaratmaktadır.
 • Operasyonu yapan uzman hekim ve ekibi de fiyatların belirlenmesinde oldukça önemlidir. Balon operasyonunu yüzlerce kez yapan doktorlar doğal olarak daha maliyetli olmaktadır. Ancak operasyonun kalitesi ve operasyondan sonraki süreç için uzman bir doktorun seçilmesi daha faydalı olacaktır.
 • Operasyon sırasında kullanılan mide balonunun kalitesi de uygulamanın fiyatını etkileyebilmektedir. Özellikle hava dolu veya sıvı dolu olması fiyat üzerinde ciddi etkilere sahiptir.

Tüm bu fiyat değişkenlerine ek olarak onlarca faktör daha sayılabilir. Hasta özelinde, kurum özelinde veya sigorta özelinde bu faktörler gerçekleşebilir. Her hastanenin mide balonu operasyonu için uyguladığı fiyat politikası birbirinden farklıdır. Operasyonun kesin fiyatını öğrenmek için bu işte uzman bir hastane ile iletişime geçip muayene olmanız faydalı olacaktır.

Mide Balonu Sonrasında Nasıl Beslenmeli?

Mide balonu operasyonundan sonraki süreçte ilk üç gün sıvı tüketilmelidir. Ardından sıvı ve katı gıdalar birlikte tüketilmelidir. Bu süreçte bol sıvı almaya özen gösterilmelidir. Asitli, gazlı ve fast food tarzı yiyeceklerden uzak durulmalıdır. Hastalar önerilen beslenme planını egzersizle desteklemelidir. 

Mide Balonu Operasyon Sonrası Süreç Nasıldır?

Balon uygulamasından 4 ay sonra balonun içindeki sıvının kateter yardımıyla dışarı çıkarılması gerekir. Tüm sıvı boşaltıldıktan sonra balonun doğal yollar ile vücuttan atılabilmesi mümkün olduğu için balon materyalinin dışarı çıkarılmasına gerek yoktur. Uygulama sonrasında herhangi bir iyileşme süreci olmadığı için balon oldukça tercih edilen bir yöntemdir. 

Balonu taktıran hastaların merak ve endişe ettiği bir konu takılan balonun patlama ihtimaldir. Uygulama sonrasında hastalar hekimin önerilerini dikkate alarak günlük hayatlarına devam ederse herhangi bir patlama söz konusu olmamakla birlikte düşük bir ihtimalde balonun delinmesi söz konusu olabilir. Böyle bir durum gerçekleşirse hastanın idrar rengi balonun içinde yer alan mavi renkli sıvı dolayısıyla değişecektir. Hasta bu durumda doktoruna başvurmalıdır. Balonun aldığı hasar tespit edilerek gerekirse materyal tamamen çıkarılabilir veya yenisi takılabilir.

Mide balonu takılan hastalarda uygulama sonrasında birtakım şikayetler ortaya çıkabilmektedir. Birçok hasta kramp, bulantı gibi şikayetlerden yakınırken bazı hastalarda da kasılma söz konusudur. Bununla beraber balon uygulamasına ön değerlendirmede hiçbir engel çıkmazken vücut balonu reddedebilmektedir.