Mide Küçültme

mide küçültme

Mide küçültme nedir, Mide küçültme ameliyatı nasıl yapılır, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruların ceObezite tüm dünyada hızla artmakta olan bir sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Fast food tüketiminin artması, beslenme bozukluğu , hareketsizlik gibi nedenlerden dolayı obezite oldukça yaygın bir hale gelmiştir. Obezitesi olan bireyler diyet ve spor uygulamalarına rağmen kilo veremiyor ise mide küçültme uygulamalarına başvuru yapabilirler. Teknolojinin gelişmesiyle Mide küçültme ameliyatı uygulamasına başvuranların sayısı gün geçtikçe artmaktadır.

Mide Küçültme Nedir?

Mide küçültme nedir sorusunun cevabına değinecek olursak obez sorunu yaşanyan insanların en çok tercih ettiği mide küçültme ameliyatı kapalı ameliyat yöntemiyle midenin %80 gibi bir kısmının kesilip çıkarılmasıdır. Bunun sonucunda ise midenin gıda alımı azalamakta ve kişi obezite sorunundan kurtulmakta.

Mide Küçültme Yöntemleri Nelerdir?

Obezite cerrahisi tarafından uygulanan mide küçültme yöntemleri hastanın kilo kontrolünü sağlayarak sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürmesini amaçlar. Obezitenin neden olduğu diğer hastalıkların da önüne geçilmesi adına birçok yöntem uygulanabilir. Tedavi biçimi ilk olarak hastanın genel sağlık durumuna ve obezite derecesine, ardından ise kalan seçenekler arasında hastanın tercihine göre planlanır. Obezite cerrahisinde ameliyat da dahil olmak üzere yer alan tedavi uygulamaları aşağıda verilmiştir:

  • Gastrik Bypass Ameliyatı
  • Tüp Mide Ameliyatı
  • Mide Balonu
  • Mide Botoksu 
  • Mide Kelepçesi

Gastrik Bypass Ameliyatı: Genellikle kapalı ameliyat olarak gerçekleştirilen gastrik bypass ameliyatında mide içerisinde küçük bir mide daha oluşturularak gıdanın buradan geçmesi sağlanır. Geri kalan kısım ise enzim üretimine devam eder.

Tüp Mide Ameliyatı: Laparoskopik (kapalı ameliyat) olarak gerçekleştirilen bu operasyonda mide ince uzun bir tüp haline getirilerek %80’i çıkarılır. Kalan kısım ise yemek borusundan bağırsaklara uzanan bir sisteme dönüştürülür. 

Mide Balonu: Ameliyatsız bir yöntemdir. Endoskopik olarak mideye yerleştirilen içi sıvı dolu balon sayesinde midenin hacmi düşürülür.

Mide Botoksu: Endoskopik bir uygulamadır. Botoks maddesi mide kaslarına enjekte edilerek kasılma sıklığını azaltır. Bu sayede midenin boşalma süresi uzayarak açlık hissini geciktirir.

Mide Kelepçesi: Laparoskopik olarak gerçekleştirilen uygulamada midenin girişine silikon bir maddeden kelepçeyle birlikte hemen altında balon yerleştirilir. Bu sayede mideye alınan gıdalar daha yavaş ve uzun sürede geçerek tokluk hissinin uzun sürmesini sağlar.

Mide Küçültme Operasyonlarını Kimler Yaptırabilir?

18 yaşından büyük ve uygulanacak olan anesteziyi kaldırabilecek kişiler vücut kitle indeksine göre kendilerine uygun operasyonları seçebilirler. Burada hastanın obezite derecesi belirleyici faktördür. Örneğin vücut kitle indeksi 40 ve üzeri olan hastalarda cerrahi girişimler daha etkiliyken, vücut kitle indeksi 40’ın altında olanlarda ise ameliyatsız yöntemler tercih edilebilmektedir.

Mide Küçültme Operasyonlarından Önce Yapılan Hazırlıklar Nelerdir?

İster cerrahi girişim olsun isterse ameliyatsız operasyon olsun, hepsinden önce mutlaka birtakım hazırlıklar söz konusudur. Bu hazırlıklar elbette yapılacak operasyonun türüne göre değişiklik gösterebilir. Genel hatlarıyla açıklanırsa ilk aşamada anestezi uzmanınca bir değerlendirme yapılır. Anestezinin olası riskleri ile beraber hastanın genel sağlık durumunda buna engel oluşturabilecek bir durumun varlığı araştırılır. Ardından kardiyoloji, göğüs hastalıklar, dahiliye gibi birimler muayene eder. Kapsamlı bir kan tahlilinin ardından yapılacak operasyona göre yemek borusu, mide ve bağırsakların durumu incelenir. 

Hastanın ön değerlendirme sonucunda operasyona engel bir durumu yoksa kullandığı bazı ilaçların işlemden önce bırakılması istenir. Bunlar kan sulandırıcı ve aspirin türü ilaçlardır. Ameliyattan önce hekimin önerdiği zaman dilimi boyunca özel bir beslenme programına uyulur. Bu sayede hastalar yapılacak işleme hazırlanmış olur. 

Mide Küçültme Operasyonlarında Hangi Riskler Bulunur?

Ameliyatlarda veya ameliyatsız işlemlerde yapılan operasyona da bağlı olmak üzere bazı riskler mevcuttur. Enfeksiyon, kanama, kan pıhtılaşması, anesteziye bağlı reaksiyonlar, solunum sıkıntısı, operasyon sonrası yetersiz beslenme, hipoglisemi, kilo vermeye bağlı olarak ciltte çatlak ve sarkmalar, bağırsak tıkanıklığı gibi rahatsızlıkların görülme ihtimali vardır. 

Mide Küçültme Sonrası Taburcu Olma Süreci

Yapılan işleme bağlı olarak hastanın sağlık durumu takip edilir. Hastanın sağlık durumu beklenilen şekilde ise yapılan operasyona da bağlı olarak 1-5 gün içerisinde taburcu edilir. Taburcu edilen hastanın hekim önerilerine ve diyetisyenin verdiği beslenme planına mutlaka uyması istenir. Hasta geçirdiği işlem sonrası rahatsızlık yaşarsa, geçmeyen hıçkırık, kızarıklık veya şişlik gibi şikayetleri olursa zaman kaybetmeden hekime danışmalıdır.

Mide Küçültme Sonrasında Hamilelik

Mide küçültme operasyonlarından sonra hastanın fazla kilosuna bağlı olarak 6 ay ile 2 sene arası bir kilo kaybı süreci yaşanır. Bu süreç doktor kontrolünde ve verilen beslenme düzeninde ilerlemelidir. Kişinin sağlık durumuna göre hekim onayı da verilirse gebelikte bir sakınca yoktur.

Mide Küçültme Sonrası Fiziksel Aktivite

İşlem sonrasında 2-3 hafta boyunca her türlü ağır fiziksel aktivitelerden kesinlikle uzak durulmalıdır. Devamında 2-3 ay hafif tempoda yürüyüş, yüzme, pilates gibi aktiviteler tercih edilebilir. 

Mide Küçültme Avantajları 

Uzun vadede istenen kilo kaybı kalıcı olarak sağlanır.

Bağırsak ve mide sistemi düzene girer. 

Hormonlar normale döner. 

İştah kaybıyla beraber tokluk hissi uzar.

Dengeli ve sağlıklı bir beslenme benimsenir.

Obeziteye bağlı oluşabilecek diğer hastalıklar engellenir.

Mide Küçültme Dezavantajları 

Operasyon sonrası bazı yan etkiler olabilir.

Mineral, vitamin ve protein kaybı yaşanabilir.

Kilo kaybına bağlı ciltte sarkmalar gelişebilir.

Operasyona bağlı olarak alınan doku vs. yerine gelemez.