İleal İnterpozisyon

İleal İnterpozisyon

Tip 2 diyabet hastaları için ileal interpozisyon tedavisi kesin çözüm olarak uygulanmaktadır. Illegal interpozisyon ameliyatı ile birlikte tip 2 diyabet hastalığının tedavisi yanında hastanın yüksek tansiyonu ve kolesterol tedavisi de sağlanarak kişi kısa bir süre sonra eski sağlığına kavuşur.

Kalıtsal özellikler, beslenme düzeni ve spor aktivitelerinden uzak hayat tarzı çeşitli kronik hastalıklara sebep olur. Gıda emilimi sırasında hücre içerisinde aktarılan şeker seviyesinde artış görülür. Bu sebeple insülin salınımı da eş zamanlı olarak hızlanmaya başlar. Metabolik cerrahinin sağladığı olanaklar doğrultusunda hastalığın belirtileri kontrol altına alınır.

İleal Interpozisyon Ameliyatı Nedir?

Metabolik cerrahi yöntemleri arasında oldukça etkili bir ameliyat türüdür. Şeker hastalığı başta olmak üzere yüksek tansiyon hastaları, obezite hastaları ve kolesterol hastaları içinde oldukça önemli bir tedavi yöntemidir. İleal interpozisyon ameliyatı olması gereken hastanin daha önceden tüp mide operasyonu geçirmiş olması gerekir veya ileal interpozisyon ameliyatı için öncesinde hastaya tüp mide operasyonu yapılır.

Bu tedavi yönteminin asıl amacı Tip 2 diyabet hastalığının kesin tedavisi olarak uygulanmaktadır. Bu ameliyat sayesinde Gelin adı verilen hormon tamamen ortadan kaldırılır ve mideye gidecek olan bütün besinlerin emilimi hızlanır.

Ileal Interpozisyon

İleal Interpozisyon Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Hasta tedavi sürecine ilk olarak tüp mide ameliyatı yapılarak başlatılır. Ameliyatın ilk aşamasında ince bağırsağın ilk bölümü ile son bölümünün yerleri değiştirilir. Son aşamasında ise on iki parmak bağırsağına bağlanır. Kolay bir ameliyat olmadığından uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Bu tedavi yöntemi sadece tip 2 diyabet hastalarına uygulanabilmektedir ve tip 2 diyabet hastalığının tamamen ortadan kalkması için uygulanan kesin tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. İleal interpozisyon ameliyatı olacak kişi ameliyata alınmadan önce pankreas durumu dikkatli bir şekilde incelenir ve en önemlisi şeker direnci hormonu üretme kapasitesi çalışmaya devam etmektedir.

İleal Interpozisyon Avantajları

Ileal interpozisyon tedavisi vücut kitle indeksi düşük yapıda olan diyabet hastalarına uygulanabilmektedir. Bu operasyona uygun hasta sayısı çok fazla artış gösterdiğinden dolayı toplum sağlığını koruyan avantajlı bir tedavi yöntemidir. Tip 2 diyabet hastalığının tam olarak çözüm sunulması için çok büyük bir avantajdır.

Uygulaması oldukça basit bir ameliyattır. Sindirim sistemindeki küçük fiziksel değişikliklerle aynı anda birçok soruna çözüm bulunabilir. Diğer bir avantaj ise, tüm bu süreç yan etkilerinin basit bir takviye ile ortadan kaldırılabilmesidir.

İleal Interpozisyon Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi bu ameliyat türünün de birtakım riskleri bulunmaktadır. Şeker hastalığı çok ilerlemiş olan kişiler normal düzeydeki Şeker hastalarından daha fazla risk taşımaktadır. Yani şeker hastalığı ilerlemiş olan kişilerin ameliyat esnasında oluşabilecek Risk oranı daha yüksektir. Bunun yanı sıra anesteziye bağlı olarak gelişebilecek riskler günümüzün gelişen tıp teknolojileri sayesinde bu risklerin en aza indirilmesi sağlanmıştır.