Tüp Mide Ameliyatında Ölüm Riskleri Nelerdir?

Obezite tedavi yöntemleri arasında en çok tercih edilen ve talep gören ameliyat tüp mide ameliyatıdır.  Her cerrahi ameliyat gibi tüp mide ameliyatının da belirli oranda riskleri vardır. Tüp mide ameliyatında ölüm riskleri oldukça düşük ihtimaldedir. Ameliyat öncesi ve sonrası oluşabilecek en büyük risk ise mide üzerinde kaçak oluşmasıdır. Olası komplikasyonları en aza indirmek için doktor tarafından verilen tavsiyelere uymak gerekir. Beslenme programına uymamak ve kesik olan alanı gereğinden fazla zorlamak ortaya çıkabilecek riskleri ön plana çıkaracaktır.

Tüp Mide Ameliyatı Neden Yapılır?

Doğal olarak kilo veremeyen ve kiloları genel sağlıkları için tehlikeli olan birçok obez hasta için tüp mide ameliyatı bir seçenekten ziyade bir zorunluluk haline gelebilir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme ve yaşam tarzına dikkat eden hastalar, fazla kilolarını kolaylıkla verebilir ve hayatı tehdit eden sağlık sorunlarını ortadan kaldırarak hızlı bir kilo verme sürecine girebilirler. Yüksek kolesterol, tip 2 diyabet, felç, kısırlık, yüksek tansiyon, obstrüktif uyku apnesi, kalp ve damar hastalıklar azalır veya verilen kilo sayısı arttıkça bu durumların görülme riski azalır.

Tüp Mide Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

  1. Tüp mide ameliyatından sonra hayatı tehdit eden komplikasyon olasılığı %1’dir. Kanama ve açık kalma durumunda bu sorun hastanın hayatını etkileyebilir ancak belirtildiği gibi cerrahi müdahale çözüm sağlayabilir.
  2. Tüp mide ameliyatı büyük bir ameliyat olduğu için bazı riskler de taşır. Hastanın kilosu ve yaşı da bu risklerin görülme sıklığını etkiler.
  3. Diğer büyük ameliyatlara kıyasla tüp mide ameliyatında ölüm riskleri binde bir görülmektedir.
  4. Tüp mide ameliyatının bir başka riski de ameliyattan sonra cildin sarkmasıdır. Bu sarkan ciltler egzersizle giderilemeyeceği için yeni cerrahi müdahaleler gerekebilir.
  5. Tüp mide ameliyatı düşük riskli olmasına rağmen ameliyat sonrası süre uzundur. Ameliyat olacak kişiler, yaklaşık iki yılı dikkatli, düzenli beslenme, egzersiz ve diğer birçok konuya dikkat etmesi gerekir.
  6. Bu ameliyattan sonraki bir diğer risk de beslenmenize dikkat etmezseniz verdiğiniz kiloları geri alırsınız.

tüp mide ameliyatında ölüm riskleri

Tüp Mide Tüp Mide Ameliyatında Ölüm Riskleri Nasıl Önlenir?

Tüp mide ameliyatı da diğer tüm cerrahi işlemler gibi belirli riskler taşır. Kanama, emboli, solunum problemleri, anesteziye bağlı riskler ve tüp mide hava kaçakları göz ardı edilemeyecek risklerdir. Bu aşamada operasyonun tekniği de önemlidir. Son yıllarda laparoskopik tüm mide ameliyatlarının artması hastaların konforunu arttırmıştır. Tüp mide ameliyatı riskleri hakkında bilinmesi gereken asıl nokta, tüp mide ameliyatının risklerinin azaltılmasıdır.

Tüp mide ameliyatından önce hastanın beklentileri tam olarak anlaşılırsa, operasyona engel olabilecek herhangi bir tıbbi problemin olmadığı doğrulanırsa, uzman bir cerrah tarafından gerçekleştirilebilirse ve tüp mide ameliyatı sonrası hastaların kontrolleri düzenli bir şekilde yapılırsa birçok risk ortadan kaldırılmış olur.

Ameliyat Sırasında Görüşün Engellenmesi

Tüp mide ameliyatı operasyon esnasında yüksek çözünürlüklü kameralar ile izlenmektedir. Ameliyat öncesinde hastanın karaciğerleri detaylı muayene ve ultrason teknikleri ile izlenir. Hastanın karaciğerinde oluşan yağlanma, uzmanın görüşünü engelleyebilecek durumlar büyük sorun oluşturmaktadır. Operasyon aşamasına geçmeden önce uzmanın tavsiye ettiği 2 haftalık diyete uyulması gerekmektedir. Preop diyeti olarak kabul edilen bu diyet karaciğer yağlanması sorununu ve görüş engelleme gibi oluşabilecek problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.

Mide Yaralanma Riski

Nadir olarak gerçekleşse de kullanılan ekipmanlar sonucunda mide yaralanması gerçekleşebilir. Ameliyat olacağınız uzmanın deneyim oranlarına ve hasta güvenilirlik oranlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Uygulanan cerrahi operasyon öncesinde titiz araştırmalar yapmalısınız. Mide duvarı kalın bir duvardır ve üst kısımlarda oluşabilecek ufak yaralanmalar problem teşkil etmeyecektir. Mukoza olarak adlandırılan iç tabakada herhangi bir delik oluşur ve fark edilmez ise kaçak meydana gelme olasılığı vardır.

tüp mide ameliyatında ölüm riskleri

Tüp Mide Ameliyatında Ölüm Riskleri / Kaçak Sorunu

Ameliyattan sonra midenin yalnızca %20’lik kısmı kalır. Mideniz operasyon esnasında hem hava hem metilen sıvı testlerine tabi tutulmaktadır. Yapılan testler ile kaçak oluşup oluşmaması hakkında detaylı kontroller yapılmış olmaktadır. Farkına varılmayacak kaçaklar oluşması önlenmiş olmaktadır. Ameliyat aşamasında herhangi bir kaçak oluşması durumunda sütür koyma denilen tedavi yöntemi uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatında Ölüm Riskleri / Anestezi Sorunları

Ender görülen riskler arasındadır. Operasyon öncesinde anestezi ile ilgili hastanın problem yaşayıp yaşamayacağı ile ilgili gerekli kontroller yapılmaktadır. Tansiyon ve anestezi problemleri oluşmaması için hasta gerekli testlerden geçirilmelidir.

Özetleyecek olursak tüp mide ameliyatında ölüm riskleri oldukça düşüktür. Oluşabilecek riskleri en aza indirgemek için uzmanınızın tavsiyelerini dikkate almalısınız. Ameliyat öncesi ve sonrası gerçekleştirilmesi gereken diyet programına tüm incelikleri ile uyma zorunluluğunuz bulunmaktadır.Bir cevap yazın