Mide Küçültme Ameliyatı İçin Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı ?

Mide Küçültme Ameliyatı İçin Vücut Kitle İndeksi Kaç Olmalı ?

Son dönemde obezite nedeniyle pek çok kişide ciddi boyutlara ulaşan sağlık sorunları görülmektedir. Ortalamanın üzerinde değerlere ulaşan kilo seviyesiyle beraber çeşitli hastalıklara sebep olur. Diyabet ve hipertansiyon gibi unsurları da tetiklemektedir. Bu yazı çerçevesinde mide küçültme ameliyatı için vücut kitle indeksi kaç olmalı sorusunu cevaplandıracağız. 

Uluslararası değerlendirme kapsamında bir kişinin sağlıklı olması açısından belirli bir kilo aralığında olması gerekir. Aksi takdirde çeşitli sağlık sorunlarıyla karşılaşılır. Aynı zamanda gün içerisinde hareket kısıtlaması yaşanması gibi faktörleri de beraberinde getirecektir. Yüksek tansiyon ve kalp damar rahatsızlıkları meydana gelebilir.

Obezite, bireylerin hayat kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Erken dönemde tanı konularak müdahale edilmesi gerekir. Ancak bazı bireylerde beslenme alışkanlıklarının düzenlenmesi ve spor gibi eylemler etkili olmayabilir. Bu anlamda hastaların, obezite cerrahisi uzmanlığı kapsamında mide küçültme operasyonu gibi cerrahi yöntemlerle iyileşme yaşadıkları gözlemlenir.  

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama ve Obezite Sınırı

Bireyin kilo seviyesinin, boy ölçüsünün karesine bölünmesi ile vücut kitle indeksi hesaplanır. Vücut kitle indeksinin kısa ismi ise ‘’VKI’’ olarak ifade edilebilir. VKI sonucu ile beraber hastanın hangi obezite derecelendirmesi içerisinde olduğuna karar verilir. Beraberinde ise uzman hekim tarafından gerekli tedavi planı oluşturulur.

Obezite hastalığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenen verilerle doğrultusunda teşhis edilir. Mevcut rahatsızlığı daha kesin tanı koymak adına global ölçekte geçerliliği olan değerlendirme sistemi bulunur. Belirli oranlar arasında 1. derece ve 2. derece olarak adlandırılan sınıflandırma neticesinde anlaşılır.

Buna göre vücut kitle indeksi 30-34.9 1.derece obezite, 35-39.9 2.derece obezite, 40 ve üzeri ise 3.derece obezite olarak adlandırılmaktadır. 30 ya da 40 ve üzerinde VKI değeri olan kişiler, cerrahi yöntemlerle tedavi olabilir. Tedavi sonrasında kilo kontrolü sağlanarak estetik olarak istenilen görünüme kavuşulur. En önemlisi kilo fazlalığı nedeniyle oluşan hastalıkların önüne geçilir. İleri seviyelerde izlenen belirtilerin olumsuz etkilerinde azalma gözlemlenir. 

Mide Küçültme Ameliyatı

Fazla Kiloları Olan Her Birey Ameliyat Olabilir Mi ?

Mide küçültme ameliyatı, her hasta için uygulanması sakıncalıdır. Tıbbi açıdan bazı yeterlilikleri karşılaşması gerekir. Aksi takdirde cerrahi operasyon seçeneği düşünülemez. Uzman hekim tarafından yürütülen beslenme değişiklikleri sonrasında istenilen oranda kilo verilemeyebilir. Ameliyat öncesinde yapılan kapsamlı taramanın ardından herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşılmamalıdır. 

Ayrıca spor aktiviteleri ve gün içerisinde aktif olmak da kilo kontrolü sağlama noktasında etki etmediği görülebilir. Bu yöntemler ile kilo veremeyen bireylere ameliyat ile iyileşme sağlanabilir. Kişinin vücut kitle indeksi, 35 ve üzeri gibi değerlerde olması gerekmektedir. Bunun yanında obezite hastalığına bağlı olarak var olan ek bir rahatsızlığın var olması gerekmektedir. Bu hastalıklar, diyabet ve yüksek tansiyon gibi kronik rahatsızlıklar ile örneklendirilebilir.

Obeziteyi tedavi anlamında kullanılan mide hacmini küçültme amacıyla yapılan uygulamalara engel faktörler bunlar ile sınırlı değildir. Hastanın anestezi açısından bir tehdit oluşturmaması gerekmektedir. Özellikle madde ve alkol bağımlılığı olan kişilere için sakıncalıdır. Eğer tedavi süreci devam eden bir durum söz konusu olabilir. Ayrıca teşhisi olan bir psikolojik rahatsızlık olması halinde de cerrahi müdahale seçeneği ertelenmesi gerekir. 

Operasyon Sonrası Süreç

Belirtilen kriterleri karşılayan hastalar ameliyat olabilirler. Ancak ameliyat ertesinde tedavinin etki etmesi adına bazı önlemler alınması gerekir. Belirli yaş aralığında çeşitli kontrolleri gerçekleştirmeleri gerekmektedir. 18-65 yaş aralığındaki bireyler yukarıda bahsettiğimiz şartlara uygun olması halinde ameliyat olabilmektedirler.

18 yaş altındaki kişilerin veli izni gerekmektedir. Anne veya babası hayatta olmayan kişiler için resmi veli izni koşulu aranmaktadır. 65 yaş ve üzeri kişiler de ameliyat olabilir fakat yaş unsurları gözeterek gerekli karaciğer, anestezi gibi unsurlara dikkat edilerek hasta ameliyat onayı alabilir.

Ameliyat ertesi, kişinin sağlık durumuna göre özel olarak beslenme planı oluşturulur. Hastaların genelinde ortak olarak uygulanan bazı prosedürler bulunur. Uzman hekim tarafından tercih edilen operasyon türüne göre hastanede kalış süresi değişmektedir. Beslenme alışkanlıkları, ilk günlerde sıvı ağırlıklı olarak düzenlenmesi gerekir. Bol miktarda su içilmesi tavsiye edilir. 

Öğünlerin küçük boyutlarda ve kolay çiğnenebilen yapıda olmalıdır. Metabolik sistemin kolaylıkla sindirmesi için beslenme uzmanı tarafından belirlenen şekilde besinler tüketilir. İlk aylarda fiziki olarak kişiye ağır gelecek aktivitelerden uzak durması önemlidir. Operasyondan 15 gün sonrasında bireyler çalışma hayatlarına geri dönebilir. 

Mide küçültme ameliyatı için vücut kitle indeksi kaç olmalı ve obezite cerrahisi ile ilgili sorularınız için bizlerle iletişim kurabilirsiniz. 

 Bir cevap yazın