Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Obezite hastalığından şikayetçi birçok kişi mide küçültme ameliyatı nedir? sorusunun yanıtını arıyor. Dünya genelinde en çok uygulanan cerrahi işlemlerden biri mide küçültme ameliyatıdır ve tüp mide ameliyatı olarak da bilinir. Mide küçültme ameliyatı nedir? sorusunun yanı sıra mide küçültme ameliyatının nasıl yapıldığı da hastalar ve hasta yakınları tarafından merak edilmektedir. Mide küçültme ameliyatı, kapalı ameliyat yöntemiyle midenin %80 gibi bir kısmının kesilip çıkarılmasıdır. Ameliyatla alınan bu kısım açlık hormonunun salgılandığı bölgedir. Yani mide küçültme ameliyatı ile hem mide hacmi küçülür hem de açlık hissi azalır.

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Diyet ve egzersiz uygulamalarına rağmen bir türlü kilo veremeyen hastaların sıklıkla başvurduğu tüp mide ameliyatı, mide hacminin küçülttürülerek hastanın az gıda ile tokluk hissi elde etmesine olanak sağlayan bir yöntemdir.  Alanında uzman hekimler tarafından uygulandığı taktirde yüksek başarı oranlarına sahip mide küçültme ameliyatının uzman ellerde yapılması oldukça önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Mide küçültme ameliyatı, kilo sorunu olan herkese uygulanamaz. Hastalar, mide küçültme ameliyatı nedir? sorusunun yanı sıra ameliyatın kimlere uygulanabildiğini de araştırmaktadır. Bunun için bazı kriterler vardır. Öncelikle bu sorunu yaşayan kişilerin ameliyatı düşünmeden önce diyet ve egzersiz gibi yöntemleri denemesi gerekir. Ayrıca operasyon olacak kişinin, 18-80 yaş aralığında, Vücut Kitle İndeksinin de 40’ın üzerinde olması beklenir. 35-40 arasında ise obeziteye bağlı yüksek tansiyon, diyabet gibi ek bir hastalığı olmalıdır. Özellikle 35’in altında olanlar için ameliyatsız yöntemler önerilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir

Her cerrahi işlem öncesinde olduğu gibi tüp mide (mide küçültme) ameliyatı öncesinde de yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bu operasyon türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İlk olarak anestezi uzmanı değerlendirme yapar,
 2. Dahiliye, göğüs hastalıkları, kardiyoloji gibi birimler de hastayı muayene eder,
 3. Hastadan kapsamlı bir kan tahlili istenir,
 4. Yapılacak olan operasyona göre yemek borusu, mide ve bağırsak durumu Endoskopik olarak  incelenir,
 5. Bunlarla birlikte hastanın kullanmış olduğu bazı ilaçları bırakması söylenebilir (kan sulandırıcılar gibi),
 6. Mide küçültme ameliyatı öncesi hekimin önerdiği beslenme programına uyulur.

Ameliyat sonrasında ise, hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. İyileşme süreci beklenildiği gibi ise 1-5 gün içinde hasta taburcu olur. Hastanın ameliyat sonrası diyetisyenin verdiği beslenme programına uyulması istenir.

Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları ve Dezavantajları

Her operasyonda olduğu gibi mide küçültme ameliyatının da avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajı olarak, uzun vadede kalıcı kilo kaybı, hormonların normale dönmesi, tokluk hissinin uzaması, bağırsak, mide sisteminin düzene girmesi ve bunlarla birlikte sağlıklı bir yaşama kavuşmaktır.

Ameliyat sırasında yaşanabilecek dezavantajlar ise, anesteziye bağlı reaksiyonlar, enfeksiyon, kanama, kan pıhtılaşması olarak sıralanabilir. Operasyon sonrasında ise kilo vermeye bağlı çatlaklar, sarkmalar, bağırsak tıkanıklığı görülebilir. Ayrıca işlem sonrası geçmeyen hıçkırık, kızarıklık veya şişlik olursa hastanın, vakit kaybetmeden hekime başvurması önerilir.

Obezite Cerrahisinde Uygulanan Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Birçok obez hasta ve hasta yakını mide küçültme ameliyatı nedir? sorusunun yanı sıra obezite cerrahisi içerisinde yer alan mide küçültme yöntemlerini de merak etmektedir. Hastaya uygulanılacak mide küçültme yöntemine karar verirken; hastanın genel sağlık durumu, obezite derecesi ve tercihi göz önünde bulundurulmaktadır. Obezite cerrahisinde tedavi uygulamaları şu şekildedir;

 1. Gastrik Bypass Ameliyatı,
 2. Tüp Mide Ameliyatı,
 3. Mide Balonu,
 4. Mide Botoksu,
 5. Mide Kelepçesi


Bir cevap yazın