Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Mide Küçültme Ameliyatı Nedir?

Dünya genelinde en çok uygulanan cerrahi işlemlerden biri mide küçültme ameliyatıdır ve tüp mide ameliyatı olarakta bilinir. Bu işlem kapalı ameliyat yöntemiyle midenin %80 gibi bir kısmının kesilip çıkarılmasıdır. Ameliyatla alınan bu kısım açlık hormonunun salgılandığı bölgedir. Yani mide küçültme ameliyatı ile hem mide hacmi küçülür hem de açlık hissi azalır. Mide küçültme yöntemlerinde tedavi biçimi hastanın genel sağlık durumuna, obezite derecesine ve tercihine göre belirlenir. Obezite cerrahisinde tedavi uygulamaları;

 1. Gastrik Bypass ameliyatı,
 2. Tüp mide ameliyatı,
 3. Mide Balonu,
 4. Mide Botoksu,
 5. Mide Kelepçesi şeklindedir.

Mide küçültme ameliyatı, kilo sorunu olan herkese uygulanamaz. Bunun için bazı kriterler vardır. Öncelikle bu sorunu yaşayan kişilerin ameliyatı düşünmeden önce diyet ve egzersiz gibi yöntemleri denemesi gerekir. Ayrıca operasyon olacak kişinin, 18-80 yaş aralığında, Vücut Kitle İndeksinin de 40’ın üzerinde olması beklenir. 35-40 arasında ise obeziteye bağlı yüksek tansiyon, diyabet gibi ek bir hastalığı olmalıdır. Özellikle 40’ın altında olanlar için ameliyatsız yöntemler önerilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi ve Sonrası

Her cerrahi işlem öncesinde olduğu gibi tüp mide (mide küçültme) ameliyatı öncesinde de yapılması gereken bazı hazırlıklar vardır. Bu operasyon türüne göre değişiklik gösterebilir. Bu aşamaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. İlk olarak anestezi uzmanı değerlendirme yapar,
 2. Dahiliye, Göğüs hastalıkları, Kardiyoloji gibi birimler muayene eder,
 3. Kapsamlı bir kan tahlili istenir,
 4. Yapılacak olan operasyona göre yemek borusu, mide ve bağırsak durumu incelenir,
 5. Bunlarla birlikte hastanın kullanmış olduğu bazı ilaçları bırakması söylenebilir (kan sulandırıcılar gibi),
 6. Mide küçültme ameliyatı öncesi hekimin önerdiği beslenme programına uyulur.

Ameliyat sonrasında ise, hastanın genel sağlık durumu kontrol edilir. İyileşme süreci beklenildiği gibi ise 1-5 gün içinde taburcu olur. Diyetisyenin verdiği beslenme programına uyulması istenir.

Mide Küçültme Ameliyatı Avantajları ve Dezavantajları

Her operasyonda olduğu gibi mide küçültme ameliyatının da avantajları ve dezavantajları vardır. Avantajı olarak, uzun vadede kalıcı kilo kaybı, hormonların normale dönmesi, tokluk hissinin uzaması, bağırsak, mide sisteminin düzene girmesi ve bunlarla birlikte sağlıklı bir yaşama kavuşmaktır.

Ameliyat sırasında yaşanabilecek dezavantajlar ise, anesteziye bağlı reaksiyonlar, solunum sıkıntısı, enfeksiyon, kanama, kan pıhtılaşması diyebiliriz. Operasyon sonrasında ise kilo vermeye bağlı çatlaklar, sarkmalar, bağırsak tıkanıklığı görülebilir.

Ayrıca işlem sonrası geçmeyen hıçkırık, kızarıklık veya şişlik olursa vakit kaybetmeden hekimine başvurması önerilir.