Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım ?

Tüp mide ameliyatı yapmak için belirli faktörler vardır. Bunlardan en önemlileri yaş ve vücut kitle indeksidir. Bu yazımız sayesinde Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım? Gibi sorular hakkında konuşacağız.

Vücut Kitle İndeksi Nedir?

Vücut kitle indeksi boy ve kilonun birlikte hesaplanmasıyla hesaplanır. Bu ölçüm ağırlık oranınızı gösterir. Bu hesaplama, obezitenin taşma noktasında olup olmadığınızı gösteren bir hesaplama türüdür. Genellikle 19 ila 24,9 aralığında olmalıdır. Değeriniz 30 veya daha yüksekse, obez olabilirsiniz.

Vücut Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır?

Vücut kitle indeksnize ulaşmak için kilonuzun (kg) boyunuzun (cm) karesine bölünmesiyle hesaplanır. Bu değer obezite durumunuzu gösterir. Puanınız 30 ve üzeri ise birinci derece obez olarak kabul edilirsiniz. 34 ve üzeri derecelendirmeye sahip kişiler kesinlikle uzman tavsiyesine ihtiyaç duyarlar.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım?

Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım?

Tüp mide ameliyatı olabilmek için birkaç faktöre ihtiyaç vardır. Bu unsurlar belirli kurallarla korunmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği değerin 35 ve üzerinde olması gerekmektedir.

 • İleri seviyede obezite sorunu yaşayanlar
 • Vücut kitle indeksinin 40 kg/m²’nin üzerinde olması
 • 35-40 arası vücut kitle indeksine sahip olan kişiler
 • Aşırı kilo alma durumuna bağlı olarak hipertansiyon, uyku apnesi ve tip 2 diyabet gibi hastalıkları yaşayan kişiler için uygun görünmektedir.

Daha zayıf ve daha ince görünmek için istenen tüp mide küçültme ameliyatları kabul edilmez. Ameliyatın gerçekleşebilmesi için sağlıklı seviyelerin dışında veya çeşitli tıbbi durumlardan dolayı kilo alınması gerekir. Estetik nedenlerle tüp mide ameliyatı yapılmaz.

Mide Küçültme Ameliyatı Yaş Faktörleri

18 ve 65 yaşları normal olarak kabul edilir. Bu yaş grubundaki kişilere uygulanabilir. 18 yaşını doldurmamış kişiler bazı durumlarda aile bireylerinin izni ve kurulun gerekli onayı alındıktan sonra ameliyat olabilirler. Ama bir de inanç var. Yaşınız normal olsa bile narkolepsi ile ortaya çıkabilecek sorunlar, hamileler ve bir yıl içinde hamile kalmayı planlayanlar, sorunlar Diğer olası sağlık sorunları ve benzeri birçok durum dikkate alınarak ameliyat yapılır.

Ameliyat Öncesi ve Sonrası Bakım

Hastalara tam bir tıbbi öykü, fizik muayene ve psikolojik değerlendirme dahil olmak üzere standart bir ameliyat öncesi  değerlendirme yapılır. Tıbbi koşullara veya cerrahi ve/veya anestezi için diğer risk faktörlerine dayalı olarak daha fazla araştırma yapılması uygundur. Obezite cerrahisi için seçim kriterleri belirli otoriteler tarafından belirlenir ve tüm müdahaleler ve değerlendirmeler buna göre yapılır. Vücut kitle indeksi 40’ın üzerinde veya vücut kile indeksi 35’in üzerinde olan hastalar, obezite ile ilişkili en az 1 obezite için potansiyel aday olarak kabul edilir. Kabul edilen hastaların %80’i tip 2 diyabetli olarak seçilmiştir.

Tüm adaylar, orta düzeyde egzersiz ve yüksek proteinli, düşük karbonhidratlı ve düşük yağlı bir diyet içeren denetimli bir kilo verme programı izlemeli ve gerçek kilo kaybı yoluyla programa bağlılık göstermelidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olmak İçin Kaç Kilo Olmak Lazım ?
Tüp Mide Ameliyatı Sonrasında Kilo Alınır Mı?

Mide ameliyatından sonra kilo almamak için kilonuzu kontrol ettiğinizden emin olun. Bu nedenle sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarına ara verilmemelidir.

Tüp Mide Ameliyat İzlerinizin Görünüşünü Azaltmak

Uygulayacağınız birkaç işlem ile tüp mide ameliyatı izlerinizi minimumda tutabilirsiniz.

 • Yaralarınızı kaşımayın, kabuklarını çıkarmayın ve yaralarınıza dışarıdan müdahale etmeyin. Cildiniz kendini yenileyecek.
 • Yarayı düzenli olarak temizleyin ve kuru tutun.
 • Kuru cildi önlemek için bol su için.
 • Dışarı çıkarken her zaman yaralarınız için güçlü bir güneş kremi kullanın.
 • Yaralarınızı her gün nemlendirin. Bu nedenle cildiniz yumuşak ve elastik bir durumda olacaktır.
 • Sigara içmek iyileşme sürecinizi etkileyebilir. Bu nedenle tütün ve tütün ürünlerinden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Yara izi giderici olarak adlandırılan ticari olarak satılan kremlerden kaçınmalısınız. İçerik olarak bu kremler yenileme işlemine uygun değildir. Bunun yerine, yaranızı olumsuz etkileyebilir.
Tüp Mide Kesileri Nerelere Yapılır?
Tüp mide ameliyatı laparoskopik olarak yapılır. Tüp mide ameliyatında işlem mideye en yakın, göğüs ile göbek arasındaki bölgeden yapılır. Yara izlerinin tam yerleşimi, göbek deliğinden başlayan bir elips oluşturur.
Hangi Obezite Ameliyatı Size Daha Uygun?

Günümüzde birçok merkezde bariatrik cerrahi başarıyla uygulanabilmektedir. Obezitenin cerrahi tedavisi için en iyi cerrahi seçenek konusunda tıp camiasında hala bir fikir birliği yoktur. Bu durumda her hasta bireysel olarak değerlendirilmeli ve hastanın ne kadar fazla kilolu olduğu, obezitenin neden olduğu ikincil sağlık sorunlarının durumu, beslenme alışkanlıkları, diyet ve egzersiz önerilerine uyup uymayacağı gibi birçok faktör değerlendirilmelidir. , Ameliyatı seçin etkileyebilir.Bir cevap yazın