Hiperglisemi Nedir?

Normal düzeyin üzerine çıkan kan şekerine hiperglisemi denir. Yüksek kan şekerinin nedeni araştırılıp kontrol altına alınmadığında diyabet ve diğer sağlık sorunlarına neden olur. Yüksek kan şekeri unsuru var olması için vücuttaki kan şekeri oranı açlık halinde 100 mg/dl tokluk durumunda ise 140 mg/dl seviyesi üzerinde olması gerekmektedir. Yüksek kan şekeri durumun birçok sebepten ötürü görülebilmektedir. Bu durum dolayısıyla tedavi yöntemi seçilmeden önce nedenleri araştırılması gerekmektedir. Önlemler alınmaması durumunda hastada böbrek ve kalp rahatsızlıkları ayrıca koma durumu görülebilmektedir.

Vücut yapısındaki hücrelerin enerji kaynağı glukozdur. Kan dolaşımı sayesinde glukoz milyonlarca hücreye taşınır. Pankreas sayesinde salgılanan insülin hormonu sayesinde kan dolaşımındaki glukoz hücre içine aktarılır ve burada yakma işlemi gerçekleşir. Fazla glukoz ise karaciğer ve kaslarda glikojen halini alır ve saklama işlemi yapılır. Kişinin aç kalması durumunda kan dolaşımındaki şeker düzeyi düşmektedir. Panktreas tarafından salgılanan glukon sayesinde kaslar, karaciğerde depolanmış glikojen maddesinin parçalanıp kana salınmasını sağlar. Karaciğerde ve böbreklerde glikoz üretimi gerçekleşebilir.

Hiperglisemi Nedenleri Nelerdir?

Yeterince insülin üretemiyorsanız veya üretilen insüline yetersiz yanıt veriyorsanız, kanınızdaki glikoz seviyesi yükselir ve bu da hiperglisemiye neden olabilir. Tehlikeli seviyelere ulaştığında buna diyabet meydana gelir. Bundan dolayı, insülin veya diğer ilaçlara ihtiyaç duyulabilir. Ancak çok fazla insülin almak veya yüksek dozda ilaç almak da kan şekerini çok fazla düşürerek hipoglisemiye neden olabilir. Tedavi edilmeyen diyabetli birinin kan şekeri düşüklüğü çok nadirdir ve olası sebeplerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Aşırı alkol alımı: Yemekle birlikte çok fazla alkol içmek karaciğerin kan dolaşımına glikoz göndermesini engelleyebilir.

Bazı ağır hastalıklar:İleri seviyedeki karaciğer veya böbrek hastalığı olan kişilerde kan şekeri düşeşleri ortaya çıkabilir.

Aşırı insülin üretimi: İnsülinoma adı verilen nadir bir pankreas tümörü şekerin düşmesi gibi semptomlarla kendini gösterebilir.

Reaktif hipoglisemi: Hipoglisemi genellikle açlık nedeniyle ortaya çıkar. Ancak, bu her zaman böyle olmayabilir. Özellikle, yüksek kalorili ve şekerli yiyecekleri yedikten sonra vücudunuz ihtiyaç duyduğundan daha fazla insülin üretirse veya mide ameliyatı geçiren kişilerde bu yiyecekler kan şekerini hızla yükseltirse bu durum görülebilir.

Hipoglisemi tedavi edilmezse nöbet geçirilmesine, bilinç kaybına ve hatta ölüme neden olabilir. Kan şekeri yüksek bırakılırsa şeker hastalığına yol açabilir ve bunun sonucunda damar hastalıkları gelişebilir.

Hiperglisemi

Belirtileri Nelerdir?

Hiperglisemi birçok farklı semptoma neden olabilir. Bununla birlikte, tip 2 diyabet hastaları semptomları oldukça az ve geç algılanmatadır.

Yüksek kan şekerini belirlemenin ve önlemenin en önemli yolu kan şekerini düzenli olarak ölçmektir.

Kan şekeri seviyeleri yükseldikçe, hastalar başlangıçta yorgun ve bitkin hissetme gibi semptomları fark ederler. Hastalar genellikle kendilerini iyi hissetmezler ve sabahları yataktan çıkmakta zorlanırlar. Ayrıca uykuya dalmayı ve yeterince uyumayı zorlaştırır. Yüksek kan şekeri olan kişilerde genellikle iştah artışı ve aşırı susuzluk görülür.

Sonuç olarak, etkilenen bireylerin sık sık idrara çıkmaları gerekir. Yüksek kan şekeri cildi etkileyebilir ve kuru, soyulmuş cilde neden olabilir. Ek olarak, yara iyileşmesi genellikle tehlikeye girer ve yaralar çok geç iyileşir.

Ek olarak, özellikle kollarda ve sırtta tipik bir kaşıntı vardır. Yüksek kan şekeri seviyeleri baş ağrısına, mide bulantısına ve kusmaya neden olabilir. Soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonlara karşı artan duyarlılık, buna yakalanmayı kolaylaştırır. Hiperglisemi belirtilerini kısaca aşağıdaki şekilde sırayalabiliriz:

  • Yorgunluk,
  • Fazla susama,
  • Karın ağrısı,
  • Düşük tansiyon,
  • Vücut yüksek kan şekerini idrar yoluyla atmaya çalışırken artan idrara çıkma ihtiyacı gibi belirtileri vardır. Uzun süreli hiperglisemi belirtileri ise şu şekildedir.
  • Görme bozuklukları,
  • Mide bulantısı, kusma
  • Zayıf yara iyileşmesi,
  • Enfeksiyonlara yatkın olma gibi durumlar görülebilir.

Hiperglisemi

Tanısı Nasıl Konulur?

Hiperglisemi durumu ölçülmesi için damar veya parmak ucundan kan örneği alınmalıdır. Tokluk ve açlık durumuna göre referans değerleri değişebilmektedir. Kan şekeri sonucu 183 mg/dl üzerinde olması durumu diyabet belirtisi olma ihtimalini ortaya çıkartır. Bu yöntem dışında hemoglabin A1C ölçümü yapılabilmektedir. Bu ölçüm sayesinde 3 aylık bir kan şekeri ölçümü gerçekleştirilir. İşlemin sonucunda 6,5 üzerinde bir değerde ise kan şekeri seviyesi yüksek olduğunu işaret eder.

Hiperglisemi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Hiperglisemi tedavi yöntemleri arasında ilaç ve çeşitli tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Yüksek kan şekeri kontrolünde kişinin beslenme ve egzersiz durumlarına dikkat etmeleri gerekmektedir. Verilen insülin ilaçları sayesinde vücuttaki yüksek şeker durumu düzenlenebilmektedir. Yüksek şeker durumunu önemsemeyen hastalarda çeşitli böbrek ve karaciğer problemleri görülmektedir. İlaç ve doğal tedavi yöntemlerinin sonuç vermemesi gibi durumlarda metabolik cerrahi ameliyatı uygulanabilmektedir.Bir cevap yazın