İleal İnterpozisyon Ameliyatı

ileal interpozisyon ameliyatı

Genetik faktörler, yanlış beslenme, hareketsiz yaşam, hormonal bozukluklar gibi sebepler kişilerde diyabete neden olmaktadır. Diyabet yani şeker hastalığı uzun vadede yüksek tansiyon, obezite, kolesterol, damar hastalıkları, göz hastalıkları, doku ve organlarda hasar, kalp ve böbrek gibi organlarda yetmezliğe yol açabilmektedir. Teşhisi konulduğunda diyabetin seyrine bağlı olarak öncelikle yaşam tarzında, beslenme ve hareket bazlı değişiklikler yapılırken bir süre sonra ilaçlı tedaviye geçilir. Dilerseniz bu bilgilerin ardından İleal İnterpozisyon Ameliyatı nedir, ameliyatı kimler olmalı öncesi ve sonrası sürece dair bilgilere geçelim.

İleal İnterpozisyon Nedir?

İleal interpozisyon ameliyatı için mide muzu andıran bir hale, tüp biçimine dönüştürülerek hacmi azaltılır. İnce bağırsağın ilk bölümü son bölümüyle yer değiştirir. Son bölüm onikiparmak bağırsağına bağlanır. Böylece bağırsağın alt bölümünden gelecek olan insülin hormonu ile midenin bağlantısı yeniden şekillendirilir.  

İleal interpozisyon Tip 2 diyabet hastaları için en etkili yöntem olarak görülür. Diyabete bağlı hipertansiyon, kolesterol gibi rahatsızlıklar da bu ameliyat ile beraber tedavi olacaktır. Tip 2 diyabet hastalarının bu ameliyatı olabilmesi için pankreasın insülin üretebiliyor veya üretebilecek durumda olması gerekir. 

Tamamen genel anestezi ile laparoskopik gerçekleştirilen ameliyatta karın içine 6 tane küçük delik vasıtasıyla girilir. Diğer metabolik cerrahi ameliyatlarından daha kapsamlı olması nedeniyle operasyonun süresi de 4-6 saat arasında değişmektedir.

İleal İnterpozisyon Ameliyatını Kimler Olmalı?

İleal İnterpozisyon ameliyatı 18 yaşından büyük tip 2 diyabet hastası olan kişiler yaptırabilir. Fakat her tip 2 diyabet hastasının bu ameliyatı olması da mümkün değildir. Operasyon için pankreasın insülin rezervinin tükenmemiş, insülin üretebilecek kapasitede olması koşulu vardır. Hastanın daha önce diyet, egzersiz ve ilaç tedavilerini de denemiş olması ve buna rağmen sonuç alamamış olması ameliyattan önce sorgulanan durumlardandır. 

İleal İnterpozisyon Öncesi ve Sonrası Süreç

İleal İnterpozisyon öncesi sigara, alkol ve ilaç kullanımı bırakılmış olmalıdır. Hastanın sağlık durumuyla ilgili detaylı tetkikler gerekir. Kapsamlı bir kan tahlili, iç organların durumu, kullanılan ilaçlar vb. değerlendirmeler ile ameliyat sırasında ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonlara yönelik önlem alınmalıdır. Ayrıca hastanın psikolojik olarak da ameliyata hazır olması gerekir. Herhangi bir endişesi, kuşkusu veya gerginliği varsa önce bu konuda desteklenmesi mühimdir. 

Ameliyat sonrasında hasta bir gün yoğum bakımda kalır. İkinci günden itibaren servise alındığında hasta ayağa kalkmaya ve yürümeye başlar. 4-5 gün içerisinde ise taburcu edilir. Bu süre içerisinde istirahat edilmeli ve sert hareketlerden kaçınılmalıdır. İkinci haftadan itibaren evdeki yaşantısına dönebilen hasta 3 veya 4 haftadan sonra ofis hayatına geri dönebilir. Fiziksel aktivite gerektiren işlere ise üçüncü aydan itibaren geçilebilir. 

İleal İnterpozisyon ameliyatı olan kişiler günde 2 litre su içmelidir. İlk iki hafta sıvı ardından püre gıdalar almalıdır. Katı gıdaya geçiş kademeli olmalı ve yemek yerken lokmalar iyi çiğnenmelidir. Rafine ürünleri tüketmemeli, asitli ve gazlı içeceklerden uzak durmalıdır. Yağlı ve karbonhidratlı yiyecekler yememelidir. Protein ağırlıklı beslenmeye özen göstermeli, vitamin ve mineral eksikliği söz konusu olduğunda doktor kontrolünde olacak şekilde takviye almalıdır. 

İleal İnterpozisyon Ameliyatının Transit Bipartisyon Ameliyatından Farkı Nedir?

Transit bipartisyon ve ileal interpozisyon, metabolik cerrahi dalının iki yöntemidir. İki yöntem de oldukça başarılı olmakla birlikte transit bipartisyonun daha gelişmiş bir teknik olduğunu söylemek mümkündür. Daha gelişmiş bir teknik bulunmasına rağmen hala ileal interpozisyon ameliyatlarının yapılıyor olmasının altında ise her yöntemin her hasta için uygun olmaması yatmaktadır. Yani tüm farklarına, avantajlarına ve dezavantajlarına rağmen yöntem hastaya göre seçilmektedir. İki yöntem arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:

  • İleal interpozisyon ameliyatından sonra bağırsak yolu bir tanedir. Transit bipartisyon ameliyatından sonra ise bağırsak yolu ikiye çıkmaktadır.
  • İleal interpozisyon yönteminde sindirimin süresi konusunda değişiklik yapılmaz. Ameliyattan önceki sindirim süresi ile operasyon sonrası sindirim süresi birbirine eşittir. Transit bipartisyon ameliyatında ise ikinci bir bağırsak yolu oluşturulduğundan dolayı sindirim süresi oldukça kısalmış durumdadır.
  • Tokluk hissi, ince bağırsakların ortasında yer alan hücreler tarafından verilmektedir. Transit bipartisyon cerrahi müdahalesiyle orta bölge daha yukarı alındığından ötürü tokluk hissi daha erken gelmektedir. İleal interpozisyon ameliyatında ise bu yönde bir değişim söz konusu değildir.
  • Transit bipartisyon operasyonu iç basıncı dengeleme konusunda daha başarılıdır. Bunun temel sebebi de midede iki adet çıkışın bulunmasıdır. İleal interpozisyon ameliyatında ise basıncı artırmamak için bazı hususlara dikkat edilmesi mecburiyettir.
  • İleal interpozisyon ameliyatından sonra daha az vitamin ve mineral takviyesi yapılmaktadır.

İki metabolik cerrahi operasyonu arasındaki genel farklar bunlardır. Her iki ameliyatta uygun hastaya uygulanırsa oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.