İnsülin Pompası Nedir?

İnsülin Pompası Nedir?

İnsülin pompası vücudun deri altı kısmına insülin gönderen bir cihazdır. İnsülin seviyesi düşük olan hastalar günde 4 sefer olmak üzere vücuda insülin enjekte etmek zorundadırlar. Bazı kişilerde bu sıklıkta uygulanmasına rağmen şeker seviyesi istenen düzeye gelmez. Bu durumdan kurtulmak isteyen kişilerin kullanmak istediği bir cihazdır.

Üzerinizde bulunan cihaz sayesinde birkaç tuş ile vücuda insülin enjekte edilebilir. Cihaz üzerinde 300 birime kadar insülin tutulur. Diğer kısımdaki iğne veya kanal sayesinde vücuda aktarımı gerçekleşir. İnsülin iğneleri nedeniyle kan değerleri üzerinde oluşabilecek hataların önüne geçilir. 

İnsülin pompası genelde tip 1 diyabet hastaları tarafından kullanılmaktadır. Bazı durumlarda tip 2 diyabet hastaları için bu tedavi yöntemi uygulanabilir. Fakat insülin pompasına ihtiyaç duyan tip 2 hastalar azınlık durumundadır.

Yeterli besin ve spor programlarını yerine getiren hastaların insülin seviyeleri düzenlenebilir. Bu alışkanlıkların sağlık açısından yeterli olmaması durumunda insülin pompası kullanılabilmektedir. Kişinin yaş grubu ve güncel hastalıklarına göre uzman hekim tarafından tedaviye uygunluğu belirlenir.

İnsülin Pompası Nasıl Çalışır?

İnsülin pompaları orta boyutta bir akıllı telefon büyüklüğündedir. Üç ayrı bölümü sayesinde cihaz işlevini gerçekleştirir. Kanül, cihaz ve rezervuar kısımları olarak tanımlanmaktadır.  

Kanül bölümü olarak adlandırılan ve biçimsel olarak iğnesiz boru şeklindedir. İnsülin pompası, bu bölümünde infüzyon seti ile cihaza bağlanmaktadır. Cilt altına yerleştirilmekte olan kanül, insülin maddesinin vücuda girişini sağlamaktadır. Bu bölümü çıkartarak duş alabilirsiniz.

Cihaz bölümü, kartuş görevi görerek verilen insülin miktarını ayarlamasını sağlar. Belirlenen dozun vücuda transferini gerçekleştirir. Son olarak rezervuar bölümünde ise bir kişiye 3 gün yetecek kadar insülin içeren depo bulunmaktadır.

İnsülin Pompası Nasıl Kullanılır?

Sürekli olarak küçük dozlarda vücuda insülin enjekte eden bu cihazlar, pankreas sistemini taklit etmektedir. İnsülin oranları doktorunuz tarafından düzenli olarak ayarlanmalıdır. Günlük rutin yemek programını baz alarak oranları otomatik şekilde belirleyebilmeniz mümkündür. Yemek oranlarının otomatik hesaplanmasını sağlayan bir düzenek de bulunur.

Vücudunuzun dış kısmına takılan pompa, derinizin altına yerleştirilen bir kanüle bağlı tüp aracılığı ile deri altına enjekte edilir. Bu kasa belinize, kemer altına ve aynı zamanda sutyen kısmına takılabilmektedir. Taşıma işleminin kolaylaşması açısından birtakım taşıyıcı araçlar bulunmaktadır.

Her insülin pompası cihazının, kendi kullanım talimatları bulunmaktadır. Bu talimatlar cihazınızın doldurulması, bazal dozların hesaplanması gibi çeşitli faktörlerden oluşmaktadır. Arıza ve çeşitli durumlarda yapılabilecek işlemler yazılı ve görsel olarak belirtilir. Ek olarak tüpsüz yama kapsülleri de bulunmaktadır. Bu kapsüller direkt olarak cilde yerleştirilmektedir.

Şeker ölçümü ile enjekte çalışan insülin pompaları bulunmaktadır. Bu pompalar günlük yaşantınızda insülin ihtiyacınızı yeterli düzeyde karşılamanızı sağlar. Böylelikle zamansal olarak özgür davranışlarda bulunmanıza yardımcı olur. Sosyal yaşantı içerisinde yemek saatleri açısından çevrenizle uyumlu olabilirsiniz.

Vücuttaki insülin seviyesinin daha az değişeceği için daha kontrollü bir düzen oluşmasını sağlamaktadır. Bu sistemler hipoglisemi oluşmasının önüne geçebilmektedir. Bu tarz durumların gelişebilmesi durumunda alarm sistemi devreye girip hastayı uyarabilmektedir.

İnsülin Pompası Nedir

İnsülin Pompası Avantaj ve Dezavantajları

İnsülin kalemleri ile karşılaştırıldığında belirli avantajları bulunmaktadır. Avantajları şu şekilde bildirilebilir.

  • Yaşam seviyenizi olum yönde etkileyen bu pompalar insülin seviyenizi otomatik şekilde kontrol edilmesini sağlamaktadır. Üç aylık kandaki glikoz oranının görüntülenmesi sayesinde hastanın insülin seviyesi istenen düzeyde tutulur. 
  • Yoğun şekilde insülin kullanan kişiler için enjeksiyona ihtiyaç duyulmaz. Kumanda yardımı ile uzaktan çalıştırılması mümkündür.
  • Diyabet nedeniyle oluşabilecek göz bozuklukları, böbreklerde işlev kaybı ve sinir sistemi sorunlarının önüne geçilir.
  • Bilgisayar sistemi sayesinde gündelik yaşantınızı kişisel olarak düzenlenmesini sağlamaktadır.
  • İnsülin enjeksiyonlarının ardından yaşanan kan şekeri düzeyindeki ani yükselmeler ve düşmeler görülmeyecektir.
  • Gün içerisinde belirli aralıklarla kandaki şeker düzeyi takip edilir. Bu sayede öğünlerde yenilen besinler daha rahatlıkla kararlaştırılır.

Dezavantajları nelerdir?

  • Banyo yapmak ve belirli aktivitelerde çeşitli zorluklar yaratabilmektedir. Vücut üzerinde enjekte olduğu için taşıma zorlukları oluşabilir.
  • Diğer insülin tedavisi yöntemlerine oranla fiyat bazından biraz daha maliyetlidir.
  • Teknolojik bir unsur olduğu için çeşitli arıza durumları meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda normal yollar ile vücuda insülin enjekte edilmesi önerilmektedir.
  • İnsülin pompası kullanan bazı hastalarda kilo miktarında beklenmedik artışlar görülebilir.

İnsülin Pompaları Kimlere Önerilmektedir?

Teknolojik bir cihaz olmasından dolayı hastaların kullanımına uygun koşulları karşılaması beklenir. Günlük yaşantıda olumlu etkileri olan bu cihazı kullanan kişiler, genellikle iş hayatında aktif olan kişilerdir.

Çocukluk çağındaki hastalarda okul döneminde insülin pompası tercih edilir. Erişkin hastalarda ise yıl içerisinde seyahate çıkılan dönemlerde daha pratik bir çözüm olabilir. Kandaki şeker seviyesinde bazı bozukluklar gözlemlenen gebelik ve ergenlik çağındaki hastalarda da bu cihaz kullanmaktadır.

İnsülin pompası kullanabilecek yaş aralığında olmalıdır. Genellikle kişilerde tip 1 diyabet hastalığı teşhisi bulunur. Beslenme düzeni, günde dört öğün şeklinde olan hastalarda etkili sonuç alınabilir.   Bir cevap yazın