Mide Küçültme Ameliyatı Zararları Nelerdir?

Mide küçültme ameliyatı zararları şu şekilde sıralanabilir:

 • Aşırı kanama,
 • Kusma,
 • Enfeksiyon ihtimali,
 • Anesteziye bağlı olarak gelişen komplikasyonlar,
 • Kan pıhtılaşması,
 • Akciğer ve solunumda oluşan sorunlar,
 • Gastrointestinal sistemde sızmalar.

Mide küçültme ameliyatı zararları kişiden kişiye göre değişiklik gösteren bir durumdur. İlk olarak mide küçültme ameliyatı sadece gerekli görülen kişilere yapılmalıdır. Bazı durumlarda, insanlar obez olmanın ötesinde, yani vücut kitle indeksleri risk seviyelerini aştığında bu gereklidir. Ancak bu çalışma, doktorların her birey için belirttiği sınırın biraz daha üzerine çıkmaktadır. Çünkü vücudun belli bir oranda veya belli bir ağırlıkta olması gerekir.

Mide küçültme ameliyatı zararları kişiden kişiye göre değişebilse de başka ameliyat türlerine göre oldukça düşük riskli bir ameliyattır. Mide küçültme ameliyatı sırasında midede kanama, kardiyovasküler risk, anestezi, dalak hasarı veya karaciğer hasarı gibi çeşitli durumlar gözlemlenebilir.

Mide Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önce hastaya genel anestezi uygulanır ve hasta tamamen uykuya dalar. Mide küçültme ameliyatı genellikle laparoskop adı verilen küçük bir kamera yardımı ile yapılır. Karında küçük bir kesiden giren cerrahlar midenin içini görmek için bu kamerayı kullanabilirler. Bunun için karında laparoskopi ve diğer cerrahi malzemelere izin verecek şekilde 2 ila 5 adet kesi yapılır. Midenin %75’ini oluşturan bölümler bu kesilerden çıkarılır. Daha sonra küçülen mide, zımbaya benzer bir cerrahi malzeme ile birbirine bağlanır. Günün sonunda mide uzun dikey bir tüp veya bir muz gibidir.

mide küçültme ameliyatı zararları

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları Kanama Riskleri?

Her cerrahi operasyonda kanama riski bulunmaktadır. Kontrol altın alınamayan kanama riski nerdeyse sıfırdır. Ancak tecrübesiz cerrahlar tarafından yapılan ameliyatlarda hastanın yaralanması ve kaybının yanı sıra önemli damar hasarları ve kontrolsüz kanamalar meydana gelebilir. Bu çok nadir bir durumdur. Bu tür riskler deneyimli cerrahlarda gözlenmemiştir.

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları Mide Yaralanma Riskleri?

Çok nadiren de olsa stapler hattının parçalarından kullanılan aletlerden kaynaklanan fark edilmeyen mide travmaları meydana gelebilir. Mide duvarının yapısı oldukça kalın olduğu için üst duvarın hasar görmesi endişe edilecek bir durum değildir. Ancak midenin iç katmanlarında mukoza denilen bir delik varsa ve fark edilmezse sızıntı olabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Tehlikeli midir?

Tüp mide ameliyatı da diğer cerrahi işlemler gibi belirli riskler taşır. Aslında çoğu hasta tüp mide ameliyatının riskleri var mı yoksa mide küçültme ameliyatı zararları var mı gibi soruları bilmek ve cevap aramak ister. İlk olarak, işlemi gerçekleştirmek için hangi teknolojinin kullanıldığı önemlidir. Tüp mide ameliyatı olan kişilerde kanama, nefes alma sorunları, anesteziye bağlı riskler ve bazı riskler olabilir. Son zamanlarda hasta için daha fazla konfor sağlayan tüp mide ameliyatlarında artış olmuştur. Öte yandan tüp mide ameliyatının riskleri kolaylıkla azaltılır.

Bu işlem öncesinde hastanın beklentilerinin net olarak anlaşılması, işlemi engelleyen sağlık sorunlarının olup olmadığı, işlemin deneyimli bir cerrah tarafından yapılması ve sonrasında hastanın uygun şekilde kontrol edilmesi durumunda tüp mide ameliyatında herhangi bir sakınca yoktur.

Mide Küçültme Ameliyatı Zararları Nelerdir

Mide Küçültme Ameliyatının Avantajları Nelerdir?

 • Az yemek, mide kapasitesinin azalması nedeniyle çok yemişlik hissine yol açabilir.
 • Vücuda herhangi bir yabancı cisim girmez.
 • Ghrelin hormonu sayesinde açlık en aza indirilir.
 • Sindirim sisteminde doğal işlevi etkilenmez.
 • Kapalı ameliyat nedeniyle yara küçüktür ve iyileşme süresi kısadır.
 • Bir yıl içinde ideal vücut ağırlığına ulaşırsınız.
 • Yan etki ve komplikasyon görülme ihtimali daha düşüktür.
 • Dengeli beslenilir.
 • Diğer obezite cerrahi uygulamalarına göre hastanede kalış süresi daha kısadır.
 • Hem verim hem de hastanın konforu açısından daha iyidir.
 • Ağrı oranı daha düşüktür.
 • Ülser gibi sorunların oluşması en aza indirir.
 • Gerekirse diğer obezite cerrahilerine dönüştürülebilir.
 • Her türlü besinden daha az yiyerek tüketimi sağlanmış olur.

Mide Küçültme Ameliyatı Olan Kişiler

Mide küçültme ameliyatı geçiren kişiler öncelikle yediklerine dikkat etmelidir. Bu bakımdan eskisi kadar yiyemeyecekleri için mideyi zorlamaya gerek yoktur. Başka bir deyişle, mideleri daha küçük olacağı için bireyler daha az yiyecek emeceklerdir. Bu nedenle şeker ve tuz gibi zararlı maddeleri ve midede kalan yiyecekleri yememelidirler. Ayrıca, belirli zaman diliminde ağır yiyecekler tüketilmemelidir.

Mide çok önemli bir organdır, midenin fazla yorulması, mide ameliyatı sonrası çeşitli sorunlara neden olabilir.  Mide küçültme ameliyatı zararlarından biride bu durum sayılabilir. Bu nedenle düzenli olarak kontrol edilmeli ve kişi kendine dikkat etmelidir. Mide küçültme ameliyatı ameliyatı olan kişiler genellikle eskisinden daha az yediklerini söylerler. Çünkü mide hacminin üçte ikisi yok denecek kadar azdır. Bu sayede hasta yemek yeme ve içme yeteneğini eskisinden daha fazla azaltabilir.Bir cevap yazın