Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli?

Mide ameliyatı olmayı düşünen herkes öncelikle bir beslenme programı ve yeme alışkanlıklarını öğrenmelidir. Mide küçültme ameliyatı olanlar nasıl beslenmeli? Böyle bir sürece girmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç faktör ve plan vardır. Ameliyattan sonra dikkatli olmanız gerekir. Mide küçültme ameliyatı olduktan sonra beslenme, bu ameliyatı olan hastaların ne kadar kilo vereceğini ve giden kiloların kalıcı olup olmayacağını belirleyen en önemli parametrelerden biridir.

Bu ameliyatı olan kişiler genellikle kendilerini bu ameliyatı olan diğer kişilerle kıyaslarlar. Ve elbette, her hastada kilo kaybının farklı olduğu apaçık ortadadır. Bazı hastalar ilk 6 ayda 40 kg verebilirken, aynı kiloda ameliyat olan başka bir hasta tek seferde 25-30 kg verebilir.

Bu yazımızda mide küçültme ameliyatı olanlar nasıl beslenmeli? sorusuna yanıt bulacağız.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli, Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Obezite cerrahi sonrası ameliyatın başarılı olması için hastanın yeni döneme/yaşama sonradan alışabilmesi için hastanın multidisipliner sahip olması çok önemlidir. Her hasta için bireysel bir program düzenlense de mide küçültme ameliyatı sonrası kişinin beslenmesinde bazı hususlara dikkat edilmelidir. Mide küçültme ameliyatı olanlar nasıl beslenmeli sorusuyla birlikte merak ettiği konu dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir? İşte bu hususlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Protein, günlük yediğimiz besinlerde oldukça önemli bir role sahiptir. Günde ortalama 60 g kadar protein kaynağı almanız gerekir. Örnek olarak tavuk/ hindi/ balık veya peynir verilebilir. Bazı durumlarda, kas kaybını önlemek için bir doktor veya diyetisyen gözetiminde takviye önerilir.
  • Çok yağlı yiyecekler tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  • Basit karbonhidratlar yerine kompleks karbonhidratlar tüketilmesi tavsiye edilir. Bu şekilde herhangi bir kan şekeri düzensizliği yaşamazsınız.
  • Midenizi fazla doldurmamanız gerektiği için daha çok küçük porsiyonlarda beslemelisiniz. Aksi halde tokluk hissi, mide bulantısı, hızlı kalp atışı, terleme vb. gibi yan etkiler kaçınılmaz olacaktır.
  • Yemeğinizi oturarak yemeye özen göstermelisiniz. Yemek yemeye 20-30 dakika zaman ayırmayı unutmayın.
  • Yemeğinizi küçük porsiyon halinde ve küçük parçalar halinde hazırlayın.
  • Günde en az 6-8 bardak kafeinsiz, gazsız, düşük kalorili içecek içmeye çalışın. Yemekten 45 dakika öncesinde ve sonrasında su içmeye özen gösterin. Yemeklerle birlikte asla sıvı içmeyin. Midenizin tamamen veya kısmen alınmış olması midenizin hacminin aynı olmadığı unutulmamalıdır.
  • Doktor veya diyetisyeninizle devamlı iletişim halinde kalmalısınız.
  • Bu ne kadar keskin bir görüş olsa da, mide küçültme ameliyatından sonra hayatınız eskisi gibi olmayacak. Yeni yaşam tarzınız, hayatınızın geri kalanında sağlığınızı etkileyecektir. Bunu geçici değil, uzun sürecek bir beslenme şekli olarak düşünün. Kuralları anladığınızda, bunun takip edilmesi kolay bir beslenme programı olduğunu göreceksiniz.

Ameliyattan sonra beslenme

Mide küçültme ameliyatı olanlar nasıl beslenmeli ve hangi besinlerle beslenmesi gerektiğini öğrenmeleri için alanında uzman bir diyetisyen yardımcı olacaktır. Operasyondan hemen sonra beslenmeye sıvı gıdalarla başlanır ve sonraki süreçlerde ilk 2 ay içerisinde yavaş yavaş sıvı gıdalardan katı gıdalara geçer. Başta B12 vitamini olmak üzere vitamin ve protein takviyeleri vücuda girmeye başlar. Tüketilen sıvı gıdalar yağlı ve kalorisi yüksek olmamalıdır. Tüp mide ameliyatı sırasında emilim değişmez, mideniz yediğiniz yiyecekleri tamamen sindirir. Vücudunuzun geri kilo almasını önlemek için, yediğiniz gıdaların kalori-yağ oranını hesaplamanız gerekir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Nasıl Beslenmeli? Sıvı Gıdadan Katı Gıdaya Geçiş

Ameliyattan sonraki ilk hafta içinden parçacık bile olmayan sıvı gıdalarla, 2. haftadan sonra da püre haline getirilmiş besinler yemek mümkündür. Burada belirleyici olan hastanın ameliyat öncesi kilosu ve nasıl beslendiğidir. Erken kas yıkımını önlemek için protein takviyesi gerekli olabilir. Daha sonra yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapılabilir ve normal bir beslenme planına geri dönüş yapılabilir.

Kişinin sağlıklı beslenmesini sağlamak için diyetisyenler tarafından yeniden düzenlenir. Düşük kalorili ve şekersiz içecekler tüketin. Yüksek karbonhidratlı içeceklerden uzak durmaya özen gösterin. Mide küçültme ameliyatı sonrası yemekle birlikte sıvı tüketilmesi önerilmez.

Sıvı besinlerin mide tüpünden daha hızlı geçmesi mide bulantısına veya ishale neden olabilir. Yemekten en az 30 dakika sonra su için. Katı gıdalara geçiş yaparken gıdaları iyice çiğnemeye ve yavaş tüketmeye dikkat edin. İlk birkaç hafta katı gıdaların yumuşak olması hatta ezilmiş olması çok önemlidir. Ameliyattan sonra alınan besin miktarı azalacağından dolayı vitamin ve mineral desteği gerekir. Bu nedenle ameliyat sonrası günlük vitamin ve mineral desteği verilir. Besin açısından zengin, kalori ve yağ oranı düşük gıdalardan oluşan bir diyet listesi hazırlanır. Bu liste, kişinin sevdiği sebzeler, meyveler ve diğer yiyeceklere odaklanır. Mide küçültme ameliyatı olanlar nasıl beslenmeli hakkında merak edilen bütün detayları sizin için yanıtladık.Bir cevap yazın