Mide Küçültme Operasyonunun Aşamaları

Hazır besinler ve düzensiz besin tüketimi ile oluşan obezite, insan popülasyonunu önemli ölçüde etkilemektedir. Bu doğrultuda gerçekleştirilen mide küçültme operasyonunun aşamaları hastalar tarafından merak edilen konular arasında yer almaktadır. Obezite cerrahi alanında uygulanan mide küçültme operasyonu düşük risk oranına ve yüksek başarı oranına sahip ameliyatlardandır. Ameliyatın başarısı, mide küçültme operasyonunu gerçekleştirecek hekimin tecrübesine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple alanında uzman hekimler tercih edilmelidir.

Mide Küçültme Operasyonu

Mide küçültme ameliyatı aynı zamanda tıp dünyasında bariatrik cerrahi olarak bilinen ameliyatlardan olan Sleve gastrektomi olarak ta adlandırılmaktadır. Mide küçültme operasyonunun aşamaları arasında midenin %80 oranında belirli bir kısmı çıkartılmaktadır. Mide küçültme ameliyatı, yeteri kadar az besin ile büyük oranda açlık hissini yitiren hastalar için güvenilir bir tedavi yöntemidir. Uzman muayene işlemi sonrasında ameliyat gerçekleşir. Ameliyat olabilmek için belirli unsurlara ihtiyaç duyulmaktadır.

Mide Küçültme Operasyonu Aşamaları

Mide Küçültme Operasyonu Süreci

Zayıflama ameliyatı için Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlemiş olduğu VKİ (Vücut Kitle İndeksi) değeri 35 ve üzeri olmak zorundadır. Bu koşulu karşılayan hastalar için obezite ameliyatı uygun görülmektedir. VKİ değeri 30 ve üzeri olan hastalarda da  obezitenin yanında yandaş birtakım hastalıkların olması gerekir. Bu bağlamda ameliyat olmak isteyen kişilerin obezite ile birlikte diyabet, hipertansiyon karaciğer yağlanması, kan yağları yüksekliği ve uyku apnesi gibi  çeşitli hastalıkların olması zorunludur.

Mide Küçültme Operasyonunun Aşamaları Nelerdir?

Ayrıca temel olarak 18 ve 65 yaş grubu içerisindeki hastalar için gerekli koşullar çerçevesindeki kişiler için ameliyat uygulanır. 18 yaşından küçük bireyler için resmi veli izni 65 yaş üzeri ve hastalar için gerekli sağlık kontrolleri aşaması sonrasında ameliyat işlemi için onay verilebilir. Bunların dışında kişinin ameliyat öncesi ve sonrası gelişebilecek diyet programına ayak uydurma zorunluluğu vardır. Gerekli diyet ve egzersiz programına ayak uydurmayacak kişiler için ameliyat onayı verilmemektedir. Uzman tarafından verilen programa uyulması hastanın iyileşme dönemini hızlandırması açısından son derece önemlidir.

Mide küçültme operasyonunun aşamaları öncesi hastalar ameliyat olmadan önce detaylı kontrol aşamasına girmektedir. Bu aşamalarda son derece titiz ve dikkatli davranılmaktadır. Hasta gerekli tüm onayları almış olsa bile alkol ve uyuşturucu kullanımı kişinin sağlığına tehdit oluşturacak unsurlar olduğu için ameliyat onayı verilemez. Ayrıca ameliyat kararı verilmeden önce hastanın gerekli psikolojik durumu göz önünde bulundurulmaktadır. Mide küçültme operasyonunun aşamaları sonrası hasta belirli bir süre hastanede gözetim altında kalır.

Mide Küçültme Operasyonunun Aşamaları

Mide Küçültme Operasyonunun Aşamaları Öncesi Yapılan Tetkikler Neler?

Hasta ameliyat olmadan önceki süreçte çok geniş bir check – up işlemine tabi tutulur. Bu bağlamda birçok  tahliller gerçekleştirilir. Hasta için öncelikle cerrahınız tarafından uygulanan bir diyet programına tabi tutulacaksınız ve ameliyat günü çok en az 8 saatlik açlık istenecek. . Ameliyat olmadan önce gerekli EKG, kan tahlili, detaylı endoskopi gibi kontroller uygulanmaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Operasyon sonrasında beslenme programı çok önemlidir. Bu program uzman diyetisyenler tarafından destek alınarak hazırlanmaktadır. İşlem sonrası 2 ay içerisinde düzenli sıvı ve besin diyeti uygulanabilmektedir. Ameliyat sonrası ilk süreçte sıvı odaklı gıdalara ağırlık verilmektedir. Ayrıca gerekli vitamin ve protein oranı yüksek gıdalar ve takviyeler alınabilmektedir. Kalori düzeyi yüksek olan sıvı gıdalar tavsiye edilmez. Ülser ve midenin asit salgısını tetiklemesinden dolayı kola ve kahve gibi içecekler önerilmemektedir. Ameliyat sonrasında gerekli ağrı kesiciler verilmektedir. Obezite ameliyatı ile alakalı olmayıp çeşitli ilaçlar kullanan hastalar uzman kontrolü şartı ile 1 ay sonra ilaç kullanımına devam edebilir. Bu aşamada uzmana danışılması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Katı Gıda Tüketimi

Ameliyat sonrası ilk hafta genel olarak sıvı tüketimi ile geçmektedir. 2. haftadan itibaren püre diyeti dönemine geçilmektedir. Bu aşamada hastalar belirli besinleri püre haline getirerek tüketebilirler. Bu işlemlerde diyetisyen desteği ile uygulanmaktadır. Şekersiz ve kalorisi düşük içecekler içilmelidir. Karbonhidrat oranı yüksek içeceklerden uzak durulmalıdır. Sıvı tüketimi yoğunlaşmasından dolayı ishal ve bulantı gibi şikayetler ile karşılaşılabilmektedir. Katı gıda tüketimine başlandığı zaman besinlerin çiğneme oranı yüksek tutulması gerekmektedir. Ameliyat sonrasında tüketilen besinlerin miktarı azalmasından dolayı belirli vitamin ve mineral destekleri gerekmektedir.

 Bir cevap yazın