Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite ameliyatları, sağlığını olumsuz yönde etkileyecek kadar obez olan hastaların kalıcı kilo vermesine olanak sağlamaktadır. Obezite ameliyatı sonrası hastanın kilosunu kontrol altında tutabilmesi için düzenli ve dengeli beslenmesi, egzersiz yapması gerekmektedir. Obez olan ve obezite ameliyatı olmayı düşünen birçok hasta obezite ameliyatı sonrası yaşanan süreci merak etmektedir. Ameliyat sonrası dikkat edilmesi gerekenler hekim tarafından hastaya anlatılır.   

Obezite Ameliyatı Sonrası Beslenme Ve Diyet

Başarılı bir operasyon sonrasında dikkat edilmesi gereken en önemli etkenlerden biri diyet programıdır. Uzmanınız tarafından verilen diyet programına harfi ile uymanız gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı sonrası diyet programına uygun davranmayacak hastalar için ameliyat işlemi gerçekleştirilmez. Ameliyat sonrasında ciddi bir sıvı ve püre gıda tüketimi dönemi başlar. Bunların yanında yeterli protein ve besleyici öğünlerin tamamlanması gerekir.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite Ameliyatı Sonrası Egzersiz

Ameliyat sonrası egzersiz yapmak, düzenli olarak spor yapmak iyileşme sürecini olumlu yönde etkilemektedir. Genel olarak ameliyattan 3 ay sonra egzersizlere başlanır. Erken dönemde yapılacak en ideal egzersiz yürüyüştür. İlerleyen zamanlarda hasta sevdiği egzersizleri tercih edebilir. Ayrıca yüzme ve fitness da son derece ideal egzersizlerdir.  

Obezite Ameliyatı Sonrası Ağrı Olur Mu?

Kapalı yöntemle ve küçük kesilerle gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı obezite cerrahisinde uygulanan en popüler ameliyatlardandır. Karın kasları ve zarları kesilmediği için hasta obezite ameliyatı sonrası ciddi ağrılar yaşamaz. Hastalar, tüp mide ameliyatı oldukları günün akşamında yürümeye başlar.

Obezite Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Operasyon kapalı yöntem ile yapıldığı için obezite ameliyatı sonrası karın bölgesinde oldukça ufak kesi izi kalır. Bu izler operasyonun ardından birkaç ay sonra tamamen görünmez hale gelir.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite Ameliyatı Sonrası Taburcu Olma Süreci

Tüp mide ameliyatı sonrası herhangi bir aksaklık yaşanmaması durumunda hasta genel itibarıyla 3 – 4 gün içerisinde taburcu olabilir. Taburcu olmak üzere olan hastanın gerekli kontrolleri hekim tarafından yapılır. Hasta kendini iyi hissetmiyor ise hasta birkaç gün daha müşahede altında tutulabilir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Normal Yaşama Dönüş

Ameliyat sonrasında 4 veya 5 gün dikkatli dinlenme gerekmektedir. Eğer çalışma düzeniniz gereğinden fazla yük kaldırma ve ağır iş olanakları söz konusu ise hekiminiz tarafından gerekli kontroller sağlandıktan sonra işe başlayabilirsiniz. Ağır iş yükü gibi durumlarda dinlenme süresi uzatılabilmektedir. Ayrıca alkol ve uyuşturucu gibi maddelerin kullanılmaması gerekmektedir. Ameliyat işlemi karın bölgesine 4-5 adet ufak boyutlarda kesiler açılarak yapıldığı için iyileşme süreci daha hızlı gerçekleşir.

Obezite Ameliyatı Sonrası

Obezite Ameliyatları Hangi Durumlarda Yapılır?

Obezite ameliyatı bazı durumlarda zorunlu hale gelebilmektedir. Gerekli besin kontrollerini sağlayıp, yeterli derecede egzersiz yapan bireyler kilo vermede zorluklar yaşayabilmektedir. Bu tarz zorluklar ile karşılaşılması durumunda tüp mide ameliyatı önerilmektedir. Son derece titiz ve işinin ehli olan uzman cerrahlar tarafından yapılması gereken bu ameliyat, gerekli koşullar yerine getirilirse risk unsuru oluşturmaz. Diyabet ve karaciğer rahatsızlıkları gibi konuların çözümlerinde de uygulanan bu yöntem tüm dünya üzerinde yaygın hale gelmiştir.

 Bir cevap yazın