Obezite Ameliyatları Nelerdir?

Gelişen teknoloji ile birlikte obezite cerrahisinde uygulanan yöntemlerde çeşitlenmiştir. Bu sebeple obezite ameliyatı olmak isteyen hastalar kendilerine en uygun operasyonu öğrenmek için obezite ameliyatları nelerdir? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Kilo vermeye yardımcı olmak için yapılan obezite cerrahisinde uygulanan çeşitli ameliyat teknikleri bulunmaktadır. Obezite ameliyatları nelerdir? sorusunun yanı sıra hastaya hangi ameliyat yönteminin uygulanılacağına nasıl karar verildiği ameliyat olmayı planlayan obez hastalar tarafından hekimlere sıklıkla sorulmaktadır. Obezite cerrahisinde yapılacak olan ameliyata karar vermek için hastanın sağlık durumu hakkında bilgi edinmek ve obezite ameliyatı sonrası beklentilerini konuşmak gerekmektedir.

Obezite Ameliyatları Nelerdir?

Obezite cerrahisi alanında uygulanan obezite ameliyatları farklı yöntemlerle gerçekleştirilmektedir. Genel olarak hastaya en sık uygulanan obezite ameliyatı Sleve gastrektomi yani tüp mide ameliyatıdır. Oldukça popüler olan tüp mide ameliyatı halk arasında mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Mide küçültme ameliyatında mide yapısının %80’lik kadar kısmı çıkartılmaktadır. Gastrik By-Pass ameliyatı da obezite cerrahisi içerisinde uygulanan başarılı ameliyat yöntemlerindendir. Ayrıca obezite ameliyatları yöntemleri arasında; minigastrik bypass ameliyatında yaygın olarak uygulanmaktadır.

Obezite Ameliyatları Nelerdir

Obezite Ameliyatları Nelerdir? Nasıl Uygulanır? 

Günümüzün en büyük sağlık sorunları arasında yer alan obezite birçok insanın korkulu rüyasıdır. Yapılan tüm diyet uygulamaları, egzersizler ve ilaç tedavilerine rağmen başarı elde edemeyen, kilo veremeyen ve sağlığı olumsuz etkilenen hastalar obezite cerrahisine başvurmaktadır. Oldukça etkili yöntemler sağlayan obezite cerrahisi hastalara birçok farklı yöntem de sunmaktadır. Obezite ameliyatları nelerdir? sorusu hem obezite ile mücadele eden hastaların hem de obezite ameliyatına başvurmak isteyen hastaların en çok merak ettiği sorular arasında yer alır. Obezite cerrahisinde gerçekleştirilen obezite ameliyat yöntemleri şu şekildedir;

  • Tüp Mide Ameliyatı (Sleeve Gastrektomi)

İnternet üzerinde obezite ameliyatları nelerdir? sorusu aratıldığında en yaygın çıkan sonuç sleeve gastrektomi olarak da bilinen tüp mide ameliyatıdır. Bu operasyon mide yapısının küçültülmesidir. Tüp mide ameliyatı operasyonunda yaklaşık olarak mide yapısının %80’lik kısmı çıkartılır. Bu yapı kesildikten sonra mide muz ve tüp şeklini aldığı için tüp mide ameliyatı olarak adlandırılmıştır. Bu yöntem sayesinde mide hacmi küçültülür. Böylelikle midenin besin alımı en aza indirgenir.

Hastalar daha az besin ile tokluk hissi kazanır aynı zamanda daha az besin alınımı sayesinde fazla kilolardan kurtulmuş olur. Tüp mide ameliyatı yönteminde vitamin ve mineral tüketimi ile ilgili bozulmalar yaşanmaz. Bypass ameliyatına göre riski de oldukça azdır. Kapalı şekilde gerçekleşen tüp mide ameliyatı son teknolojik ekipmanlar kullanılarak yapılır. Vücut üzerinde 4-5 kesi şeklinde yapılan ameliyatın ardından yara ve dikişlerin iyileşme süresi de oldukça hızlıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası hasta normal yaşamına rahatlıkla geçiş yapabilir.

Obezite Ameliyatları Nelerdir

  • Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Laparoskopik Gastrik By-Pass ameliyatı da popüler obezite ameliyatlarındandır. Gastrik By-Pass ameliyatı obezite ameliyatları içerisinde sıklılığı giderek azalsada hekimlere sorulan obezite ameliyatları nelerdir? sorusunun yanıtları arasında yer alır. Bu yöntem başarılı sonuçları ile dikkat çekmektedir. Operasyon sayesinde mide yapısı küçültülürken, besin emilimi bağırsaklarda ilerlemeyi kısaltmaktadır. Operasyonda hastanın midesinin başlangıçtaki kısımları 30 – 60 cc geriye kalacak biçimde kalan kısımdan ayrılır. İnce bağırsak yapısının bir bölümüne bypass işlemi uygulanarak küçük mideye entegre edilir. Bu sayede hasta daha küçük porsiyonlar ile daha hızlı tokluk hissi yaşar.

  • Minigastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Minigastrik Bypass ameliyatında mide küçültülerek ince bağırsak kısmına entegre edilir. Ancak bağırsak yapısında bölme işlemi gerçekleştirilmez. Bu sayede hasta üzerinde tek bir işlem yapılmış olur. Minigastrik Bypass ameliyatı Gastrik Bypass ameliyatına oranla daha etkili bir yöntemdir.

  • Tüp Mide İnce Bağırsak Bypass Yöntemi

Tüp mide ince bağırsak bypas yönteminde mide bir tüp formuna kavuşturulurken ince bağırsak önemli kısmı bypass edilir. Oluşturulan midenin çıkışına eklenir. Tüp mide ince bağırsak bypas yönteminin kilo verdirici etkisi oldukça fazladır.

Obezite Ameliyatları Nelerdir

Obezite Cerrahisinde Hangi Yöntemin Kullanılacağına Nasıl Karar Verilir?

Obezite cerrahisinde uygulanan tüm yöntemler hastanın besin ve kalori almasını azaltmayı hedeflemektedir. Hastaya uygulan ameliyat yöntemine karar verebilmek için öncelikli olarak hastanın muayene edilmesi gerekmektedir. Hangi ameliyatın yapılacağına, hastanın vücut kitle indeksi, ek hastalıklarının değerlendirilmesi, başarı oranları ve risklerin detaylı konuşulması ile karar verilir.Bir cevap yazın