Obezite Cerrahisi Nedir?

Obezite Cerrahisi Nedir?

Kilo vermeye yardımcı olmak için yapılan ameliyatların tamamı obezite cerrahisi veya Bariatrik cerrahi  altından gerçekleştirilmektedir. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda obezite cerrahisine başvurulmaktadır. Obezite cerrahi, obezite problemi olan hastalara sağlamış olduğu olanaklarla dikkat çekmektedir. 

Obezite Cerrahisi

Obezite cerrahisi kilo verme zorluğu yaşayan hastaların kilo problemlerini giderebilmeleri için başvurdukları yöntemleri kapsamaktadır. Obezite cerrahisi alanında bulunan ameliyat çeşitliliği ve yöntemleri oldukça fazladır. Kilo verme problemi yaşayan hastalara öncelikle spor, diyet ve ilaç tedavisi gibi kilo vermelerine olanak sağlayacak yöntemler denetilmektedir. Hastaya uygulana tüm tedavi yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda obezite cerrahisine başvurulur.

Obezite Cerrahisi

Obezite Tedavisi Kimler İçin Uygun?

Obezite ameliyatı öncesinde hastaya gerekli tüm tedavi yöntemlerini uygulanmış, diyet ve spor gibi olanaklar dikkatli şekilde gerçekleştirilmiş fakat kilo verme işleminde başarılı olunamama şartı aranmaktadır. Kişinin elinden gelen herşeyi denemesine rağmen kilo vermeyi başaramamış olması gerekir. Bu hastalara obezite ameliyatı uygulanabilir. Ameliyat işlemi öncesinde hastanın gerekli kontrolleri yapılmış ve anestezi işlemi açısından problem teşkil etmiyor olması gerekmektedir.

Vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan hastalara ameliyat uygulanabilir. Bu oran Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği 3. derece obezite yani Morbid obezite  oranıdır. Ayrıca VKİ 35 olup tip 2 diyabet, hipertansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması gibi sorunlar yaşayan hastalar için de ameliyat uygun görülmektedir.

Obezite Cerrahisi

Obezite Ameliyatı Öncesi Neler Yapılmalı?

Obezite cerrahisi ile ameliyat olabilmek için kişilerin alanında uzman hekim tarafından detaylı kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir. Cerrah, ameliyat için uygun olup olmama durumuna karar vermektedir. Bu aşamada hastalar çeşitli testlere tabi tutulmaktadır.

Ameliyat işlemi gerçekleştirilmeden önce uzman tarafından verilen diyet programına uyum sağlamak önemlidir. Bu diyet programları da ameliyat süreci için etkilidir. Uzmanınız tarafından verilen diyet programına uyulmaması dışında ameliyat ertelenebilir. Karaciğerin gereğinden fazla yağlı olması mide ameliyatını zorlaştıran unsurlardandır.

Obezite Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Obezite ameliyatı genel anestezi yöntemi ile yapılmaktadır. Bu cerrahi işlem kapalı olarak gerçekleşir. Bu sayede karın bölgesi tamamen kesilmez. 3 veya daha fazla açılan küçük kesiler sayesinde ameliyat işlemi gerçekleşir. Bu sayede iyileşme ve olası ağrıların azalma ihtimali daha azdır.

Bariatrik Cerrahi İçin Ameliyat Çeşitleri Nelerdir?

Gelişen teknoloji tıp dünyasında da bir dizi yeniliğe olanak sağlamıştır. Bu sebeple obezitede kullanılan çeşitli ameliyat teknikleri ve yöntemleri bulunmaktadır. Obezite cerrahisinde hastaya uygulanılacak ameliyat seçime hastanın durumuna göre hekim ve hasta birlikte karar vermektedir. Hastaya uygulanılacak ameliyat çeşitleri şu şekildedir;

 Bir cevap yazın