Obezitenin Vücuda Zararları

Obezite, pek çok sağlık sorununa neden olmaktadır. Olumsuz birçok etkisi bulunan obezitenin vücuda zararları olduğu gibi, yaşam kalitesinde ve kişinin psikolojisinde de olumsuzluklara sebep olduğu bilinmektedir. Obezitenin vücuda zararları arasında; yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, tip 2 şeker hastalığı gibi birçok sağlık problemi yer alıyor.

Obezitenin Vücuda Zararları Nelerdir?

Gün geçtikçe bireylerde çeşitli hastalıklara neden olan obezite negatif etkileri ile ön plana çıkmaktadır. Obezite yüksek tansiyon, kolesterol, uyku apnesi, şeker hastalığı, eklem rahatsızlıkları, depresyon, anksiyete, safra kesesi hastalığı gibi çeşitli hastalıklara neden olabilir. Obezitenin vücuda zararları haricinde yaşam kalitesine de etkileri bulunmaktadır. Kişinin sosyal yaşantısını da derinden etkileyen obezite ani yorgunluk ve hareket kısıtlılığı gibi yaşamsal faktörleri de kısıtlar. Obezitenin vücudumuzdaki bütün sistemler üzerine önemli negatif etkileri vardır. Obezitenin vücuda zararlarını şu şekilde sıralanabilir; 

 • Tip 2 Şeker Hastalığı,
 • Yüksek Kolestrol Değerleri,
 • Uyku Apnesi,
 • Koroner Kalp Hastalığı,
 • İnme,
 • Metabolik Sendrom,
 • Safra Kesesi Hastalıkları olarak sıralanabilir.

Obezitenin Vücuda Zararları

Obezitenin Yaşam Kalitesine Etkileri Nelerdir?

Fiziksel hareketleri kısıtlayan bir hastalık olan obezite, yaygın vücut ağrılarına ve yorgunluğa sebep olur. Günlük yaşam aktivitelerini gerçekleştirirken, iş ve okul hayatında motivasyon eksikliği, sürekli yorgunluk hali, kalça ve omurga ağrıları, eklemlerde rahatsızlık, koşamamak, hareket kısıtlığı yaşamak obezitenin vücuda zararları haricinde yaşam kalitesini olumsuz etkileyen durumlar arasında yer almaktadır. 

Obezite Sınıfları Nelerdir?

Kişide obezite tanımlaması için Vücut Kitle İndeksi (VKİ) oranlarına bakılmalıdır. Hesaplama formülü ise bireyin kilosunun boy oranının karesine bölünmesi ile (kg/m²) ortaya çıkar. Bir kişinin obezite hastası sayılabilmesi için VKİ değeri 30 ve üzeri olması gerekmektedir. Bu rakam Dünya Sağlık Örgütü tarafından belirlenip kabul edilmiştir. Kitle indeks oranları ise şu şekildedir;

 • 5 orana sahip kişiler: Zayıf
 • 5 – 24 orana sahip kişiler: Normal Kilolu
 • 25 – 29 orana sahip kişiler: Fazla Kilolu
 • 30 – 39 orana sahip kişiler: Fazla Kilolu
 • 30 – 39 orana sahip kişiler: 1. Derece Obezite
 • 40 ve üzeri orana sahip kişiler: İleri Derece Obezite

Troid Hastaları İçin Obezite Durumu

Troid bezlerinin yeterli düzeyde görevini yerine getirmemesi sonucu obezite hastalığı görülmektedir. Troid bezleri vücudun denge mekanizması görevini üstlenmektedir. Yağ hücreleri (lepin) tarafından salgılanan bir hormondur. Doyma hissini oluşturur bunların yanında obeziteye bağlı olarak vücutta lepin düzeyide artabilir.

Obezite Cerrahi Yöntemleri (Bariatrik Cerrahi)

Yeterli düzeyde spor ve diyet programlarına uyan fakat zayıflama ile ilgili gelişmeler kaydedemeyen obezite hastaları için obezite cerrahi yöntemleri önerilmektedir. Günümüzde cerrahi uzmanlık gerektiren bu yöntemler çeşitlilikler barındırmaktadır. Obezite tedavisi için sık kullanılan cerrahi yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Tüp Mide Ameliyatı
 • Gastrik Bypass
 • Mide Balonu
 • Gastrik Bant
 • Mide Botoksu
Obezitenin Vücuda Zararları

Tüp Mide Ameliyatı

Obezite cerrahisi alanında yer alan ve en çok tercih edilen yöntem tüp mide ameliyatıdır. Uzun yıllardır uygulanan tüp mide ameliyatı ile obezitenin vücuda zararları son bulur. Kapalı yöntem ile gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı sonrası hastalar kısa sürede taburcu olabilir. Hastane de yatış süresi ve ameliyat sonrası yaraların çabuk iyileşmesinden dolayı bu yöntemin popülerlik oranı oldukça artmaktadır. 

Mide yapısının %80’lik bölümü kesilerek çıkartılan bu yöntem sayesinde mide tüp şeklini almaktadır. Bu nedenle midenin besin ihtiyacı eskiye nazaran azalmaktadır. Aynı zamanda vücudun insülin direnci de kırılmış olur. Mide giriş ve çıkış noktalarına işlem yapılmadığı için sindirim sisteminde herhangi bir aksama yaşanmamaktadır. Bu nedenden ötürü iyileşme oranı yüksek aynı zamanda ameliyat sırasında ve sonrasında belirli risklerin oluşması düşüktür.

Gastrik Bypass Ameliyatı Nedir?

Obezitenin vücuda zararları ve yaşam kalitesine olumsuz etkilerini gidermek amacıyla gastrik bypass ameliyatı yapılmaktadır. Gastrik bypass ameliyatında mide yapısının büyük bir bölümü bypass edilir ve ince bağırsaklara dikilir. Bu ameliyat sayesinde mide küçültme işlemi aynı zamanda bağırsakların bir kısmı devre dışı bırakılmış olur. Tüp mide ameliyatına göre ağrı ve iyileşme süreleri daha yüksektir. İşlem laparoskopik yöntem ile yapılır. Aynı zamanda robotik cerrahi yöntemiyle de uygulanabilmektedir.

obezitenin vücuda zararları

Gastrik Bant (Mide Kelepçesi) Nedir?

Gastrik bant aynı zamanda mide kelepçesi olarak bilinmektedir. Midenin üst kısmına yerleştirilen bu bant sayesinde alınan az besin ile tokluk hissiyatı gerçekleşir. Mide bölgesine yerleştirilen bu bant dışarıdan şişirilmektedir. Gıdaların sindirilmesi normal düzeyde seyreder. Bu yöntem günümüzde daha az kullanılmaktadır. Mide duvarını aşındırması, bantın mide üzerinden kayması gibi durumlar görüldüğünden dolayı daha az tercih edilmektedir. Diğer bir etken ise ameliyat sonrası açlık hissinin kaybolmamasıdır.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu işlemi ‘’inta gastrik’’ olarak tanımlanır. Bu tedavi yöntemi ile 25 kiloya kadar kilo kaybı yaşanabilir. Bu oran kişinin yeme içme ve egzersiz oranları ile birlikte seyretmektedir. Ayrıca mide balonu çıkartıldıktan sonraki aşamada tekrar kilo alma durumları gerçekleşmektedir. Bu sebeple işlem sonrasında kişinin yeme içme oranlarına dikkat etmesi gerekir.

Ameliyatsız işlem olarak geçmektedir. Hasta anestezi halinde endeskopi yöntemi ile mideye yumruk büyüklüğünde bir balon yerleştirilir. Ameliyat durumu öngörülemeyen hastalar için kullanılmaktadır. Ameliyat işlemi gerçekleşmediği için hastanede kalma gibi bir durum söz konusu değildir. Takıldıktan 6 ile 12 ay sonra çıkartılması gerekmektedir.

Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu işlemi endoskopik yöntem ile uygulanmaktadır. Midenin belirli alanlarına bolitonum toksin enjekte edilir. Bu yöntem ile mide kaslarının kasılması kısıtlanmaktadır. Mide boşaltım süresi genişletilir ve hastanın iştah kaybına yol açacak unsurların oluşması sağlanır. Bu işlemde yine ameliyat çeşidi değildir. Fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişiler için uygulanabilir. Ameliyatı uygun görülmeyen durumlarda önerilmektedir. Tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir. Kas hastalıkları ve botoks işlemine karlı alerjisi olan kişiler için önerilmez.Bir cevap yazın