Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Kapalı yöntem ile gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı obezite cerrahi alanında uygulanan en popüler uygulamalardandır. Ameliyat olmaya karar veren birçok hasta tüp mide ameliyatı ne kadar sürer? Tüp mide ameliyatı aşamaları nelerdir? gibi birçok sorunun yanıtını da merak etmektedir. Diğer cerrahi yöntemlere göre daha kolay yapılan tüp mide ameliyatı ile midenin besin alma kapasitesi büyük oranda azalır. Hastalar eskiden yedikleri gıda miktarının çok daha azını tüketerek doymuş olurlar. Bu sayede hasta hızla kilo verir. Yüksek başarı oranlarına sahip tüp mide ameliyatı ile ilgili merak edilen tüp mide ameliyatı ne kadar sürer, tüp mide ameliyatı kimlere uygulanır, ameliyat esnasında neler yapılır gibi soruların yanıtlarına ulaşabilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Obezite hastalığının ortadan kaldırılması için uygulanan tüp mide ameliyatı günümüzde uygulanan popüler cerrahi operasyonlardandır. Tüp mide ameliyatı ne kadar sürer? sorusu hekimlere sıklıkla sorulmaktadır. Tüp mide ameliyatı süresi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterse de operasyon 45 dakika ile 1 saat arasında yapılır. Hastanın vücut yapısına göre ameliyat süresi değişkenlik gösterebilir. Karaciğerin fazla yağlı olması ameliyatı zorlaştırabilir. Fazlaca yağ bulunan karaciğer uzmanın mideye ulaşma olasılığını düşürmektedir. Bu sebeple oluşabilecek riskleri azaltmak açısından ameliyat öncesi hekim tarafından uygulanan diyet programına uyulması gerekmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite cerrahi ameliyatlarından yararlanmak isteyen hastalar tüp mide ameliyatı ne kadar sürer? sorusunun yanı sıra tüp mide ameliyatı kimlere uygulanır? Sorusunun yanıtını da merak etmektedir. 18 – 65 yaş arası vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olan, ameliyata girmesine engel olacak herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan herkese mide küçültme ameliyatı uygulanabilir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Tüp Mide Ameliyatı Sırasında Neler Yapılır?

Obezite cerrahi alanında uygulanan tüp mide ameliyatı genel anestezi altında uygulanmaktadır. Kapalı olarak yapılan bu ameliyat nadiren açık olarak da gerçekleştirilir. Ameliyat sırasında midenin % 80’lik kısmı çıkarılmaktadır. Bu sayede midenin kapasitesi de azaltılır. Tüp şekline bürünen midenin kesim ve dikim işlemi yapıldıktan sonra kaçak oluşma riskine karşı çeşitli boyalar yardımı ile kontrolleri gerçekleştirilir. 1 – 2 saatlik uyanma süreci sonrasında hasta dinlenmeye alınır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası İşlemler Nelerdir?

Ameliyat öncesi ve sonrası yapılmış olan kontroller göz önünde bulundurularak hasta normal bakım veya yoğun bakım ünitesine alınabilir. Başarılı geçen bir ameliyat sonrası hasta 2 ile 6 saat arası zaman diliminde ayağa kalkabilir. Hasta ameliyat sonrası belirli bir süre sıvı beslenmelidir. Belirli süreler ile sıvı diyetine devam eden hasta, sonraki aşamada püre diyetine geçebilir. Bir sonraki aşama da ise hasta normal beslenir.

Tüp Mide Ameliyatı Ne Kadar Sürer

Hastaya verilen belirli sıvı besinler sonrasında hasta aynı gün taburcu edilebilir. Fakat bu durum ameliyatın gerçekleştirildiği durumlar ve hastanın kendini iyi hissetmemesi gibi faktörlere bağlı olarak değişebilir. Hekimin onayı ile hastanın hastane de bulunma süresi uzayabilir. Hasta 6 ile 10 gün arası geçen süre içerisinde normal yaşantısına devam edebilir. Hasta bir hafta sonrasında iş hayatına dönebilir.  

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Verme

Tüp mide ameliyatı sonrasında 1 ay içerisinde kilo vermek mümkündür. 3 ve 6 ay sonrası hasta 40 kilo kadar verebilir. Fakat bu durum kişinin verilen diyet ve egzersiz durumlarına göre değişiklik gösterebilir. Hekimin belirtmiş olduğu durumlara dikkat etmeyen hastalar daha sonra kilo alabilir.

 Bir cevap yazın