Tüp Mide Ameliyatı Şartları Nelerdir?

Günümüzde yaygın olarak uygulanan tüp mide ameliyatı (Sleve Gastrektomi), mide küçültme ameliyatı olarak da bilinmektedir. Her cerrahi operasyon gibi tüp mide ameliyatı olmak için de bazı şartlar gereklidir. Tüp mide ameliyatı şartları özellikle ameliyat olmayı düşünen hastalar tarafından merak edilmektedir. Laparokopik yöntem ile gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı şartları arasında hastanın elinden gelen her şeyi yapmasına ve medikal destek almasına rağmen kilo vermeyi başaramamış olması gerekmektedir. Hastanın diyet ile zayıflamayı denemiş olması, egzersiz yaparak kilo vermeyi denemiş olması ve uygulanan ilaç tedavisine rağmen kilo verememiş olması önemlidir. Denenen tüm yollara rağmen hasta kilo veremiyorsa mide küçültme ameliyatı gerçekleştirilir.  

Tüp Mide Ameliyatı Sartları

Tüp Mide Ameliyatı Şartları

Sleve Gastrektomi operasyonunu olmak isteyen hastaların birçoğunda ameliyat olma gerekçesi daha güzel bir fiziksel görünüme sahip olmak olsa da bu operasyonlar obezitenin yarattığı veya ileride yaratacağı sağlık problemlerinden dolayı yapılmaktadır. Fiziki görünüm ve vücut ölçülerindeki şikâyetleri gidermek amacıyla tüp mide ameliyatı yapılmaz. Hastanın tüp mide ameliyatına uygun olup olmaması kararında Uluslararası Obezite ve Metabolizma Cerrahisi Derneği standartları geçerlidir. Vücut kitle indeksini 40’ın üzerinde olan hastalar ya da vücut kitle indeksi 35 – 40 arasında olup, obezite ile ilişkili yandaş bir sağlık problemi olan hastalar tüp mide ameliyatı şartları için uygundur. Ayrıca hastaların tüp mide ameliyatı şartları içerisinde kişinin açık rızasına da yer verilmektedir. Obezite Cerrahi alanında gerçekleştirilen tüp mide ameliyatı yüksek başarı oranlarına sahip cerrahi operasyonlar arasında yer almaktadır.

Tüp Mide Ameliyatı Kilo Sorunu Olan Herkese Uygulanabilir Mi?

Kilo problemi olan birçok hasta tüp mide ameliyatı olup olamayacağını merak etmektedir. Kişinin tüp mide ameliyatı olmadan önce gerekli spor, beslenme ve kilo verme koşullarını yerine getirmiş olması gerekmektedir. Tüp mide ameliyatı spor ve diyet programı ile kilo veremeyen hastalar için uygun görülmektedir. Bu tarz durumları denememiş kişiler için ameliyat önerilmemektedir. Mide küçültme ameliyatı kişinin fiziksel ve psikolojik sağlığının kötüye gitmesi halinde gerçekleştirilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Şartları

Tüp Mide Ameliyatında Yaş Sınırlaması

Mide küçültme ameliyatı olabilmek için belirli yaş sınırlaması bulunmaktadır. 18 ile 65 yaş arasındaki genel sağlık durumu uygun olan, vücut kitle indeksi seviyesi açısından 35 ve üzeri (2.derece obezite olarak kabul edilen) kişiler ameliyat işlemi için uygun görülmektedir. Bu durumların yanı sıra 18 yaş altından küçük olan kişilerin ameliyat olabilmeleri için ebeveynlerin onayı alınır. Anne ve baba hayatta olmayan kişiler resmi kayıtlarda adı geçen hasta yakını kişilerin izni ile ameliyat işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda 65 yaş ve üzeri kişilerde de gerekli sağlık kontrolleri yerine getirilmesi ve herhangi bir problem gözükmemesi durumunda ameliyat işlemi gerçekleştirilebilir. Kişinin ameliyat olabilmesi için sadece bu unsurlar yeterli değildir. Kişinin anestezi açısından da ameliyata uygun olması gerekir.

65 Yaş ve Üzeri İçin Tüp Mide Ameliyatı Şartları Nelerdir?

65 yaş ve üzeri yaş grubunda olan hastaların genel sağlık durumu yeterli ise ameliyat durumu gerçekleşebilmektedir. Yine bu durumda vücut kitle indeksi 35 ve üzeri olmalıdır. Bu kişilerin ameliyat olabilmesi için fazla kiloların kişinin sağlığı açısından sorun teşkil etmesi gerekir. Kişinin isteğine göre gerekli kontroller yapılmadan ameliyat işlemi gerçekleşmez. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra hasta ameliyat olabilir.Bir cevap yazın