Kan Şekeri Nasıl Düşürülür?

Şeker hastalığı çağımızın en yaygın hastalıkları arasında yer almaktadır. Kişilerin yaşamını olumsuz etkileyen şeker hastalığı ciddiye alınmadığı takdirde olumsuz etkiler doğurabilir. Kan şekeri nasıl düşürülür sorusu şeker hastaları ve yakın çevresi tarafından hekimlere sıklıkla sorulmaktadır. Kan şekeri düşmesi sonucunda önlem alınmazsa ciddi sorunlar meydana gelebilir. Kan şekerinin düşmesi sonucunda kişilerde böbrek ve kalp rahatsızlıkları, çeşitli göz ve ayak problemleri meydana gelebilir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Birçok diyabet hastası, kan şekeri nasıl düşürülür? Sorusunun yanıtını merak etmektedir. Diyabet hastalığında sağlıklı beslenme unsuru kan şekerinin kontrol edilmesinde çok önemlidir. Sağlıklı beslenme ve egzersiz programlarını yerine getiren hastaların şeker hastalığından kurtulmaları mümkündür. Karbonhidrat ve fazla yağlı besinlerin kontrollü olarak tüketilmesi hastalığınızın gerilemesinde fayda sağlar. Kan şekeri oranının düzenli olarak kontrol edilmesi gerekmektedir. Açlık ve tokluk oranları önem taşımaktadır. Tokluk kan şekeri oranının ölçümlenebilmesi için hastanın 8 saat boyunca besin almamış olması gerekir.

Kan Şekeri Nasıl Düşürülür

Besinler İle Kan Şekeri Nasıl Düşürülür? 

Yüksek kan şekeri düzeylerini düşürmek ve kan glukoz değerlerinin belirli bir aralıkta tutulmasını sağlamak kan şekerinin düşürülmesi için çok önemlidir. Kan şekeri nasıl düşürülür? Sorusuna verilebilecek en önemli yanıtlardan biri karbonhidrat tüketimini kontrol altına almaktır. Vücudun enerji kaynağı olan karbonhidratlar kan şekerinde etkili rol oynar. Karbonhidrat içeren besinlerin fazla tüketilmesi kişilerde çeşitli zararlara neden olabilir. Beyaz ekmek yerine tahıl içerikli ekmekler tercih edilebilir. Makarna ve pirinç karbonhidratlar bakımından yoğun besinlerdir. Lif değerleri yüksek besinler tüketmeniz sağlığınız açısından olumlu sonuçlar doğuracaktır. Taze fasulye gibi bakliyatlar lif açısından zengin besinler arasındadır.

Egzersiz İle Şeker Nasıl Düşürülür?

Egzersizler kan şekeri dengelenmesine katkı sağlamaktadır. Egzersiz ile vücuttaki enerji seviyesi artar. Kanda biriken glukoz kullanılmaya başlar. Egzersiz durumu kan şekerinin düşmesi için oldukça yararlıdır. 

Şeker nasıl düşürülür

Hiperglisemi Nedir?

Şeker seviyesinin normal değerinin üzerinde olması durumuna hiperglisemi adı verilmektedir. Bu hastalığın belirtileri arasında sık idrar durumu, gözlerde bulanık görme, ağız kuruluğu, fazlaca yemek ve su tüketimi gibi semptomlar görülebilir. Bu durumda sağlıklı beslenme faktörü çok önemlidir. İhtiyaç halinde insülin kullanımı önerilebilir. İnsülin oranları doktor tarafından belirlenir.

Hipoglisemi Nedir?

Hipoglisemi, şeker düşmesi olarak adlandırılmaktadır. Bu durum oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çeşitli beyin ve kalp hasarlarına neden olan bu hastalık durumunda acil müdahale edilmesi gerekebilir. İlk seviyelerde kişisel müdahaleler ile şeker seviyesini normal seviyeye getirebilmek mümkündür. Kötü hissedilmesi durumunda dışarıdan profesyonel müdahale alınmalıdır.

kan şekerinin düşürülmesi

Kan Şekerinin Düşmesi İçin Hangi Besinler Tüketilmelidir? 

Şeker hastaları kan şekerinin düşmesi için  hangi besinleri tüketmesi gerektiğini merak etmektedir. Kan şekeri düşürmek için alınan besinler arasında; omega 3 bakımından zengin olan balık türleri yer almaktadır. Sebze ağırlıklı besinler tüketmeniz kan şekeri oranınızı dengede tutmanızı sağlayabilir. Lif bakımından zengin olan bu sebzeler tüketilmeli, yoğurt, tarçın, yaban mersini gibi ürünler de kan şekerinin düşürülmesine olanak sağlamaktadır.  

Omega 3 bakımından zengin olan balık türleri kan şekeri düşürülmesinde faydalı besinlerdendir. Uskumru, somon gibi türler sağlık açısından faydalıdır. Fakat pişirme türü olarak kızartma tercih edilmemelidir. Sebze ağırlıklı besinler tüketmeniz kan şekeri oranınızı dengede tutmanızı sağlayabilir. Lif bakımından zengin olan bu sebzeler tokluk hissinizin uzun süre stabil kalmasını sağlayacaktır. Ayrıca yoğurt, tarçın, yaban mersini gibi ürünlerin de tüketilmesi önerilmektedir. Kan şekerinin düşürülmesinde tarçın oldukça faydalıdır. Sağlık üzerinde birçok olumlu etkisi bulunan tarçın baharatlar arasında oldukça önemlidir. Özellikle şeker hastaları tarafından yemekler, meyveler ve süt gibi içecekler ile birlikte tarçın tüketilebilir.   

Yüksek lif ve su içeren yeşil yapraklı sebzeler kan şekerinin dengelemektedir. Üstelik karbonhidratlardan daha fazla enerjiyi içerisinde barındırmakta, tokluk hissi sağlamaktadır. Bu sebeple diyabet hastalarının mutlaka her öğünde yer vermesi gereken besinler arasında yer almaktadır. Kan şekerini düşüren yiyecekler ve şekeri düşüren meyveler arasında yaban mersini de yer almaktadır. Kan şekerini düzenleyici etkiye sahip yaban mersinin tüketilmesinde ölçülü olunması gerekir.Bir cevap yazın