Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Tüp mide ameliyatı sonrası başarılı sonuçlar elde edebilmek için kişinin sindirim sisteminde oluşan değişikliklere yönelik yeterli ve dengeli beslenmeyi sağlamak oldukça önemlidir. Tüp mide ameliyatı olan ya da olmak isteyen birçok hasta mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme düzeninin nasıl olması gerektiğini merak etmektedir. Bariatrik cerrahi sonrası dönemde hastaların makro ve mikro besin ögesi eksiklikleri yaşamamaları ve geri kilo kazanımı olmaması için diyetisyenin verdiği beslenme önerilerine uymaları büyük önem taşımaktadır.

Diyet uygulayamayan ve obezite problemi yaşayan hastaların sıklıkla tercih ettiği mide küçültme ameliyatı günümüzde yaygın olarak yapılan cerrahi operasyonlardandır. Mide küçültme ameliyatı ile hastanın midesinin belirli bir kısmı alınır, bu sayede kişinin yediği besin miktarı da azalır. Hastanın mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme düzenine özen göstermesi, kilo almaması gerekmektedir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Obezite ameliyatı sonrası hastanın beslenme düzenine dikkat etmesi gerekir. Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme durumu ameliyatı gerçekleştiren hekim ve diyetisyen tarafından belirlenmeli ve ayrıntılı bir şekilde beslenme düzeni belirlenmelidir. Hasta ilk iki ay sıvı gıdadan katı gıdaya geçiş yaparak beslenme gerçekleştirir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme 4 aşamada gerçekleşmektedir.

1. Aşama Berrak Sıvı (Clear) Diyet

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Beslenme

Birinci aşama diyetinin asıl amacı gerekli hidrasyonun sağlanmasıdır. Berrak sıvı diyeti dönemi makro ve mikro besin ögeleri açısından yetersiz olduğu için 48 saatten fazla sürdürülmemelidir. Sıvılar yavaş yavaş ve küçük miktarlarda kontrollü bir şekilde yudumlanmalıdır, doygunluk hissi sağlandığında bırakılmalıdır. Yudumlar arasında 10-15 saniye beklenmelidir ve alım miktarı günde 1500 mL’yi aşmamalıdır. Sıvılar yudumlanırken hava yutma ihtimali göz önünde bulundurularak pipet kullanımı önerilmemektedir. Genel olarak berrak sıvılar; karbonhidratsız, kalorisiz, şekersiz, kafeinsiz, şekersiz içeceklerden oluşmaktadır. Berrak sıvı diyeti döneminde tüketilebilecek besin kaynakları şu şekildedir;

 1. Oda sıcaklığında su
 2. Kafeinsiz çay
 3. Kafeinsiz kahve
 4. Şekersiz içecekler
 5. Tatlandırıcılı içecekler
 6. Yağsız et suyu
 7. Yağsız tavuk suyu
 8. Sulandırımış, taze sıkılmış ve süzülmüş %100 doğal meyve suları (asidik olmayan)
 9. Tanesiz komposto / hoşaf (tatlandırıcılı veya tarçın, karanfil ile tatlandırılmış)
 10. Proteinli besin takviyesi

2. Aşama Tam Sıvı Diyet:

Tam sıvı diyeti postoperatif dönemin 3.-14. günleri arasında uygulanmaktadır. Bu dönemde tüketilmesi gereken en az sıvı miktarı 1500-1800 mL’dir. Hasta sıvı gereksiniminin yarısını berrak sıvılardan karşılarken diğer yarısını tam sıvılardan karşılamalıdır. Aynı zamanda bu dönemde sıvı multivitamin kullanımına başlanmaktadır. Genel olarak tam sıvılar protein bakımından zengin gıdaları ifade etmektedir. Berrak sıvı diyeti döneminde tüketilmesi önerilen besin kaynaklarına ek olarak tam sıvı diyeti döneminde tüketilmesi önerilen besin kaynakları şu şekildedir;

 1. Et suyu, tavuk suyu veya yoğurt ile hazırlanmış cıvık kıvamlı çorbalar
 2. Sulandırılmış sebze suyu (Tercihen et suyu ve tavuk suyu ile birlikte tüketilmelidir ve gaz oluşmasına sebep olan sebze alternatiflerinden kaçınılmalıdır.)
 3. Sulandırılmış yoğurt veya ayran
 4. Light ve laktozsuz süt, kefir proteinli süt alternatifleri

3. Aşama Püre Diyet:

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme de üçüncü aşama diyeti püre diyetidir. 3. ve 4. hafta süresince uygulanmaktadır. Kilo verme sürecinde yeterli hidrasyonun sağlanıyor olması oldukça önemlidir. Bu dönemde en az 1500 mL su tüketilerek gerekli hidrasyon sağlanmalıdır. Tüketilen sebze ve meyve alternatifleri de hidrasyona yardımcı olmaktadır. Püre kıvamlı besinler ile sıvı besinler kıvam olarak farklı olduğu için aynı anda tüketilmemeli ve 30 dakika beklenmelidir. İlk iki hafta uygulanan sıvı beslenmeden sonra sebzeler ve meyveler diyete eklenmeli ve tolerasyonu test edilmelidir. Ayrıca püre haline getirilen besinlerin protein içeriği bakımından zenginleştirilmesi için et suyu, tavuk suyu ve yoğurt ile birlikte tüketilmesi önerilmektedir. İlk iki haftaya ek olarak tüketilebilecek besinler şu şekildedir;

 1. Rafadan yumurta ve/veya cıvık kıvamlı omlet
 2. Yağsız menemen (kabukları soyulmuş domates ve çok az zeytinyağı ile)
 3. Yağsız, tuzsuz, yumuşak peynirler (beyaz peynir, lor peyniri, labne)
 4. Laktozsuz, light, probiyotik yoğurtlar
 5. Meyve püresi (portakal, greyfurt, mandalina, nar gibi asidik meyveler dışında)
 6. Sebze püresi (soğan, sarımsak, karnabahar, brokoli gibi gaz yapıcı sebzeler bulundurmayan)
 7. Püre haline getirilmiş tavuk veya hindi eti
 8. Püre haline getirilmiş balıklar fırında, ızgara veya buğulama pişirme teknikleri ile pişirilip tüketilebilir. Tercihen ince kılçıklı balıkların tüketimine dikkat edilmelidir.
 9. Püre haline getirilmiş kıyma (yağsız)

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme4. Aşama Yumuşak Katı Diyet

Bariatrik cerrahi sonrası postperatif dönemin 5. haftası itibariyle protein içeriği bakımından zengin, kalori açısında düşük besinlere adım adım geçilmektedir. Besinlerin sırasıyla önce protein kaynakları daha sonra sebzeler, meyveler ve tahıllar olarak aşama aşama tüketilmesi önerilmektedir.  Besinler çok çiğnenerek yavaşça tüketilmelidir. Bir besini ameliyat sonrası ilk defa deniyorsanız ilk önce 1 kaşık deneyip tolerasyon durumuna bakılmalıdır. Besinin sindiriminde zorluk yaşanıyorsa bir hafta sonra tekrar denenmelidir. Bu dönemde kas kaybının yaşanmaması adına günlük protein alımı en az 60-90 gram olmalıdır. Sıvı besinler, katı besinlerden 30 dakika önce veya sonra tüketilmelidir.

İlk 4 haftaya ek olarak tüketilebilecek besinler;

 1. Yumuşak meyveler (muz, armut vs.)
 2. Kıymalı, tavuklu sebze yemekleri (gaz yapan sebzeler olmamalıdır)
 3. Izgara, fırında veya buğulama yöntemleri ile pişirilen köfte, balık, tavuk
 4. Porsiyon kontrolü sağlanarak ekmek, bulgur, makarna ve pirinç gibi karbonhidratların tüketimine başlanabilir. WHO günlük minimum 50 gram karbonhidrat tüketilmesini önermektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme de bu karbonhidrat gereksiniminin büyük oranda sebze ve meyveler gibi kompleks karbonhidratlardan karşılanması önerilmektedir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Tüketilmemesi Gereken Yiyecekler

Tüp mide ameliyatı sonrası hastaların kendilerine diyetisyen desteği ile birlikte yeni bir sağlıklı beslenme planı oluşturmaları gerekir. Kalorisi ve yağ oranı düşük, gazsız, şekersiz ve protein oranı yüksek yiyecekleri ve içecekleri tüketmesi son derece önemlidir. Ayrıca hastalar karbonhidrat oranı ve enerji değeri yüksek yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Hastaların mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme düzeninde yer vermemesi gereken yasaklı yiyecekleri şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Gazlı ve alkollü içecekler
 2. Şeker oranı yüksek tüm yiyecek ve içecekler
 3. Kafeinli içecekler (örneğin; kahve, kola, redbull)
 4. Ekmek, makarna, pilav, bulgur gibi karbonhidratların büyük porsiyonlarda tüketilmesi
 5. Kızartmalar ve yağlı besinler
 6. Mercimek, nohut, fasülye gibi gaz ve şişkinliğe sebep olan kurubaklagillerin bariatrik cerrahi sonrası ilk 45 gün diyetten elimine edilmesi gerekmektedir. Daha sonra kişinin tolerasyon durumuna göre tekrar hastanın diyetine dahil edilmektedir.
 7. Mısırı midede sindirimi zor olduğundan cerrahi sonrası ilk 3 ay uzak durulması önerilmektedir. Tolerasyon durumuna göre 3 ay sonra tekrar diyetine dahil edilmektedir.


Bir cevap yazın