Obezite Ameliyatının Süreci

Kilo vermeye yardımcı olmak amacıyla gerçekleştirilen obezite ameliyatları, yüksek başarı oranlarına sahip ameliyatlar arasında yer almaktadır. Obezite ameliyatının süreci hastaya uygulanan ameliyat yöntemine göre değişiklik gösterebilir. Obezite cerrahisi alanında hastaya; tüp mide ameliyatı, mide küçültme ameliyatı, gastrik bypass ameliyatı, mide botoksu, mide balonu gibi cerrahi tedaviler uygulanmaktadır. Hastaya uygulanılacak cerrahi operasyona yapılan tetkikler ve muayeneler sonucu hekim ve hasta ortak karar verebilir. Verilen karar doğrultusunda obezite ameliyatının süreci planlanır.    

Obezite Nedir?

Obezite sanılanın aksine vücut ağırlığının fazla olması değil. Vücutta olması gereken yağ oranının fazla olmasıdır. Diyet, egzersiz ve ilaç tedavisine rağmen zayıflayamayan birçok hasta obezite cerrahisine başvurmaktadır. Obezite ameliyatının süreci obez hastaların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir. Hastaya uygulanılacak cerrahi tedaviye bağlı olarak obezite ameliyatının süreci hekim ve ekibi tarafından planlanmaktadır. 

Obezite Ameliyatının Süreci

Obezite Ameliyatını Kimler Olabilir?

Obezite cerrahisinde genel anestezi almasında herhangi bir engeli olmayan 18 – 65 yaş arasındaki hastalardan vücut kitle indeksi 40 ve üzerinde olan herkes, vücut kitle indeksi 35 -40 arasında olup hipertansiyon, tip2 diyabet, kan yağları yüksekliği, uyku apnesi gibi ek hastalığı olan kişiler ameliyat olabilir. Ancak bazı özel, sosyal ve tıbbi durumlar nedeniyle bu sınırlar genişletilebilir. Örneğin; 16 yaşında olup morbid obezitesi olan ve tıbbi durumu kötüye giden hastadan aile onayı alınarak ameliyat yapılabilir.

Obezite Ameliyatının Süreci Nasıl İşliyor?

Hastaların sandığının aksine obezite ameliyatının süreci kolay geçmektedir. Ameliyatı düşünen hastalarla ilk görüşme ile birlikte süreç başlar. Sosyal medya ya da telefon aracılığıyla klinik asistanlarımız ile yapılan görüşmelerde hastadan bir takım ön bilgiler alınır ve herkes için en uygun zamana randevu verilir.  Ameliyat randevusunu aldıktan sonra randevu tarihine kadar geçen sürede yapılması gerekenler konusunda bilgi verilmektedir.

Obezite Ameliyatı Öncesi

  • Hastadan, yakın zamanda yapmış olduğu kan tetkikleri ve tıbbi durumunu gösteren raporlar istenmektedir,
  • Ameliyat tarihinden 15 gün öncesinde hasta kullanıyorsa sigara ve alkol tüketimini bitirmelidir.
  • Ameliyat tarihinden 15 gün öncesinden karaciğerde küçülme sağlamak amacıyla karaciğer koruyucu diyet verilmektedir.
  • Hasta, kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa 1 hafta önceden ilaç kesilecek veya yerine başka kan sulandırıcı ilaç verilecektir.
  • Randevu tarihinizden 1 gün önce saat 24 den sonra yiyecek ve içecek alımı tamamen kesilmelidir.

Obezite Ameliyatının Süreci

Hastaneye geldiğinizde kayıt işlemleri yapıldıktan sonra yatışınız verilerek tek kişilik VIP odanıza alınmaktasınız. Daha sonra Op. Dr. Necat Kaplan ve ekibi ile tanışacaksınız. Mevcut durumunuz, tıbbi öz geçmişiniz, alışkanlıklarınız ve beklentileriniz üzerine geniş bir görüşme yapılarak size planlanan ameliyat hakkında detaylı bilgilendirme yapılmaktadır. Tüm süreç sözel olarak size anlatılacak ve kafanızdaki tüm sorulara cevap verilecektir. Bu görüşmeden sonra operasyona engel bir durumunuz yoksa ameliyata hazırlık sürecine geçilmektedir. Hazırlık sürecinde yapılacak tetkikler şu şekildedir;

  • Tüm parametrelerin olduğu ultrasonlar ve kan tetkikleriniz yapılmaktadır.
  • Kalp ve damar sağlığınızın kontrolü için EKG, EKO ve kardiyoloji muayeneniz yapılmaktadır.
  • Akciğer fonksiyonlarınızı değerlendirecek tetkikler yapılıp göğüs hastalıkları uzmanı tarafından değerlendirmeler yapılmaktadır.
  • Midenizin durumunu değerlendirmek ve ameliyata engel bir hastalığın olmadığını göstermek amacıyla Endoskopi yapılacak anestezi uzmanı tarafından muayene edilip bilgilendirileceksiniz.
  • Tüm işlemler tamamlandıktan sonra Dr. Necat Kaplan ile tekrar görüşecek ve bilgilendirileceksiniz. Gerekli onayların alınması sonrasında tedaviniz başlayacak ve ameliyathaneye alınacaksınız.

Obezite Ameliyatının Süreci

Obezite Ameliyatı Süreci Sonrası Neler Yapılmalıdır?

Hastalar, obezite ameliyatı süreci sonrası neler yaşanacağını merak etmektedir. Hasta ameliyat sonrası yoğun bakıma değil servisteki odaya alınmaktadır. Ameliyattan 3 saat sonra anestezinin etkisini üzerinizden attıktan sonra hemşire gözleminde ve yardımıyla ayağa kaldırılıp, yürüyüş yapmanız istenmektedir. Solunum egzersizi için size verilen alet ile çalışmanız istenecek. Bunu her saat başı 5 dakika kadar tekrarlayacaksınız. Ameliyattan 1 gün sonra su içmeye başlayabileceksiniz ve mavi renkte bir sıvı içirilerek kaçak testiniz yapılacak.

Hemen sonrasında dreniniz çekilecek. Dren çekildikten sonra yara yerleriniz su geçirmez bantla kapatılacak ve duş alabileceksiniz. Ameliyattan 48 saat sonra taburcu edileceksiniz. Taburcu edildiğiniz gün diyetisyen tarafından diyetiniz uzun uzun anlatılacak. Kullanacağınız ilaçlar hakkında bilgilendirileceksiniz. Alanında uzman ve tecrübeli hekiminiz Dr. Necat Kaplan aklınıza takılan herhangi bir soruda veya yaşadığınız sorunla ile ilgili iletişime geçebilmektesiniz.Bir cevap yazın