Tip 2 Diyabet Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Tip 2 Diyabet Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Günümüzde sık karşılaşılan hastalıklardan biri olan diyabet hastalığı oldukça yaygın hale gelmiştir. Kontrol edilip ve gerekli önlemlere uyulmalıdır. Aksi takdirde ciddi problemlere neden olan bu hastalık erken dönemde teşhis edilmelidir. Bu yazımızda tip 2 diyabet hastalığı tanısı nasıl konulur? Konusu inceliyor olacağız. Diyabet ve obezite ile ilgili detaylı bilgiler edinmek isteyen kişiler bize ulaşabilir veya diğer bilgi yazılarımıza göz atabilirler.  

Tip 2 Diyabet Hastalığı Neden Oluşur?

Tip 2 diyabet rahatsızlığı, sık görünen bir diyabet türüdür. Bu hastalığa yakalanan kişilerin birçoğunda genetik faktörlerin var olduğu görülmüştür. İnsülin direnci ve insülin salgısının vücutta çeşitli bozukluklara neden olması sonucunda hastalık gerçekleşir. Genelde obezite hastaları ve 45 yaş üzeri kişilerde gözükmektedir.

Tip 2 diyabet hastalığı oluşumunda çevresel faktörlerin de etkisi bulunmaktadır. Bu faktörlerin başında hareketsizlik ve masa başı iş düzeni gelmektedir. Düzensiz ve kontrolsüz beslenme, hazır gıda tüketimi gibi faktörler de tip 2 diyabet hastalığına yakalanma oranını arttırmaktadır. Uzman hekimler tarafından düzenli olarak kontrol altında tutulmalıdır. Kandaki şeker seviyesi gerekli tetkikler doğrultusunda takip edilebilir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı Tanısı

Tip 2 diyabet belirtileri insülin direnci ve insülin salgılama gibi süreçlerde bozukluklar oluşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kişinin kan şekeri ölçümü 200 mg/dll üzerinde seyrediyor ise diyabet hastalığına yakalanmış olma olasılığı yüksektir. Aynı zamanda açlık şekeri, 126 mg/dll değerinin üstünde olması da kişinin sağlığı için riskli bir durumdur. 

Diyabet hastalığında erken teşhis önemli bir rol oynamaktadır. Başlangıç evrelerinde müdahale edilmezse ciddi organ hasarları görülebilir. Bu hasarlar hayati durumlar oluşturmaktadır. Hasar görebilecek organların başında göz, böbrekler ve kalp damar hastalıkları gibi unsurlar yer almaktadır. Oluşabilecek problemleri anlayabilmek adına hasta göz dibi muayenesi, böbrek testleri, EKG ve protein testleri işlemlerine tabi tutulabilir.

Tip 2 Diyabet Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Tip 2 Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler arasında sık idrar isteği, fazla su tüketimi, aşırı yemek yeme ve iştahsızlık, halsizlik, bulanık görme gibi belirtiler gerçekleşebilir. Aynı zamanda ağız kuruluğu ve ağızda aseton benzeri çeşitli kokular meydana gelebilir. Diyabet hastalığına yakalanan kişilerin vücudunda oluşan yaraların geç iyileşmesi gibi problemlerin sık görüldüğü bilinmektedir.

Bu belirtilere sahip olan kişilerin mutlaka gerekli testleri yaptırmaları gerekmektedir. Obezite teşhisi olan kişilerin diyabet hastalığına yakalanma ihtimalleri oldukça yüksektir. Obezite ve diyabet, oluşum açısından birbirini tetikleyen rahatsızlıklardır. Bu nedenle tedavi süreçlerinin eş zamanlı olarak yürütülmesi gerekmektedir. Diyabet hastalığı tedavi edilmediği durumlarda belirtilere bağlı olarak aşırı kilo alma durumu gerçekleştiği görülmektedir.

Kan Şekerini Yükselten Hormonlar Nelerdir?

Stresli bir gün geçirdiğinizde vücudunuz tarafından kortizon salgılanması kaçınılmazdır. Böbreküstü bezinizden salgıladığınız adrenalin, pankreastan salgılanan glukagon hormonu da kan şekerini yükselten unsurlardandır.

Tip 2 Diyabet Tanısı ve Testi

Tip 2 diyabet hastalığı testleri arasında en sık kullanılan test glikoz hemoglobin (A1C) testidir. Bu test sayesinde son 3 ay içerisinde kan şekeri seviyesini belirlemek mümkündür. Kandaki şeker düzeyi geçmiş aylarda ne kadar yükselmişse test sonucunuzda o kadar yüksek çıkacaktır. Yapılan test sonucunda 6.5 ve üzeri olan kişilerin diyabet hastası olduğu kabul edilmektedir. 6.5 ve üzeri sonuç alan hastaların uzman hekim tarafından gerekli görülen diğer kontrollerden de geçmesi beklenir. 

Tip 2 Diyabet Tedavileri Nelerdir?

Tip 2 diyabet tedavisi kapsamında ilk öncelik uygun diyet programını belirlenmesi gerekir. Diyet programının yanında kişiye özel fiziksel egzersizler de uygulanabilmektedir. Diyabetin etkileri ile baş etme noktasında olumlu yönde katkı sağlanır. Ek olarak obezite gibi kilo problemleri yaşayan bireylerde görülen çeşitli hastalıkların önüne geçilir. Antidiyabetik tedavi yöntemi ile gerekli haplarla insülin salgılanması arttırılabilir. Bu ilaçlar sayesinde bağırsaklardaki emilim oranları düzenlenmiş olur. 

Erken dönemde tanı ve ardından tedavi süreci sayesinde vücutta oluşabilecek rahatsızlıkları önleyici etkisi bulunur. Gerekli tedavi sağlanmadığı takdirde kalp, böbrek ve göz sağlığı olumsuz yönde etkilenir. Görme işleyişinde gerileme ve diyaliz ihtiyacının doğması örnek olarak gösterilebilir.  

Tip 2 Diyabet ve Beslenme

Tip 2 diyabet hastalığı ortaya çıkan kişilerin gerekli beslenme programına uyması gerekmektedir. Bu durum için mutlaka bir uzman hekime danışmak gerekmektedir. Gereğinden fazla karbonhidrat ve doymuş yağlar içeren sağlıksız besinlerden uzak durulması önemlidir.

Un, tuz, yağ ve yoğun içerikli şekerden oluşan besinleri minimum düzeyde tüketilmesi önerilir. Genelde diyabet hastalarına yeşillik, sebze ve belirli oranlarda çeşitli meyveler içeren öğünler planlanır. Diyabet belirtileri ve tedavi yöntemleriyle ilgili sorularınız için bizlerle iletişim kurabilirsiniz. 

 Bir cevap yazın