Tip 2 Diyabet ve Gebelik

Tip 2 Diyabet ve Gebelik

Tip 2 diyabet ve gebelik durumunda çeşitli sorunlar meydana gelebilmektedir. Kişinin ve bebeğin sağlık durumu açısından gerekli kontrollerin sağlanıyor olması gerekir. Bu durumlarda kan şekeri seviyesini kontrol altında tutulması zorunludur. Bu noktada vücudunuzda bulunan fazla şekerin bebeğe aktarılması mümkündür. Vücutta bulunan fazla glikoz, fetüs için insülin ihtiyacı üretmektedir. 

Geçici diyabet durumu ise bebekte herhangi bir sorun teşkil etmez. Hamilelik durumu tespit edilmeden önce vücudu gebelik için hazır hale getirmek daha sağlıklı bir hamilelik yaşamanıza katkı sağlayacaktır. Doktor kontrolü altında gebelik durumu gerçekleştirilen Tip 2 diyabet hastaları gelecek zamanlarda oluşacak problemleri en aza indirgemiş olacaktır. Diyabet hastası kadınların hamile kalma durumları ile ilgili engel teşkil etmez.

Bunların yanında sağlıklı bir gebelik boyunca diyabet hastalığı ortaya çıkabilir. Bu durum gebelik diyabeti olarak adlandırılmaktadır. Dolayısıyla kişilerde Tip 2 diyabet hastalığı görülme olasılığı yüksektir. Bu sebeple gebelik diyabeti yaşayan kişilerin ileriki evrelerde bile gerekli kan şekeri kontrollerini yaptırmaları gerekmektedir.

Diyabetli Kişilerde Gebelik

Tip 2 diyabet ve gebelik durumunda geçmişe oranla gelişen sonuçlar ortaya çıkmaktadır. Bebeklerde doğumsal anormallik görülme durumu oldukça düşmektedir. Ancak gebelik sırasında uzman tarafından detaylı kontrollerin yapılması gerekmektedir. Annenin kan şekeri kontrollerinin düzenli yapılıyor olması gerekir. Uzman kontrolü tarafından sürdürülen bu aşama daha sağlıklı sonuçlar vermektedir.

Hamilelik döneminde kişinin besin gereksinimleri ortalamanın üstüne çıkmıştır. Gelişimi devam eden bebeğin sağlığı için gebelik öncesine göre daha fazla miktarda glikoz alımı gerçekleşir. Bazı hamilelerde gestasyonel diyabet adı verilen durum söz konusudur. Pankreas, kişinin insülin dengesi için yeterli miktarda üretim gerçekleştiremez. Doğum sonrasında gebeliğin sona ermesiyle beraber diyabetik bulgular sona ermektedir.   

Çocuk Sahibi Olmak İsteyen Diyabet Hastaları Neler Yapmalı?

Çocuk sahibi olmak isteyen diyabet hastası anne adaylarının karar aşamasında uzman hekime danışmaları gerekmektedir. Kan şekeri seviyelerinin düzensiz olduğu bir dönemde gebe kalınması, çocukta oluşacak sakat doğabilme problemleri açısından yüksek risk unsuru oluşturmaktadır.

Gebelik planından önce gerekli börek, karaciğer ve göz muayenelerinin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Gebelik faktörü kan şekeri düzenini olumsuz etkileyebilir. Bu tarz durumlarda insülin tedavisi devam edebilir veya başlatılabilir.

Tip 2 Diyabet ve Gebelik

Gebelik Durumu Görülen Tip 2 Diyabet Hastaları İçin Öneriler

Tip 2 diyabet ve gebelik ilişkisini merak eden kişilere bazı öneriler söz konusudur. Uzman hekim tarafından kullanılan oral ve insülin ilaçları konusunda tekrar bir planlama yapılabilmektedir. Şeker, karbonhidrat ve protein kullanımları vücudunuzun verebileceği tepkiler sonrasında kısıtlanabilir veya arttırılabilir. Bu tarz karbonhidratların kepekli tahıllar tarafından karşılanması diyabet hastası olan hamile kadınlar için önemli görülmektedir.

Gebe kişilerin aldığı besinlerde karbonhidrat alımı ve protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Tavuk, nohut, fasulye gibi gıdaların belirli kontroller eşliğinde kullanılması gerekmektedir. Ayrıca hamilelik döneminde öğün atlamak çeşitli problemler yaratabilir. Hiperglisemi  durumu yaşanmaması açısından öğünlerinizi küçültüp 6 öğüne yayabilirsiniz. Ayrıca gebelik gerçekleşmeden önce kişinin ideal kilosuna ulaşmış olması önem taşır.

Hamilelik sırasında kişilere uzman tarafından çeşitli egzersiz programları verilebilmektedir. Egzersiz programı ile kan şekeri durumunuzu belirli bir dengede tutabilir ayrıca alınabilecek fazla kiloların önüne geçebilirsiniz. Tempolu yürüyüş gibi durumlar uzmanınız tarafından önerilebilmektedir. Hekiminize danışmadan herhangi bir eforlu aktiviteye başlamak mantıklı bir yol değildir. Gebelik sırasında ağır sporlardan kaçınmalısınız.

Eğer insülin tedavisi devam ediyor ise karın ve bacak bölgelerine enjekte etmekten kaçınmanız gerekmektedir. Gün içerisinde küçük zamanlı uyku ve dinlenmek insülin tedavisinde sizlere katkılar sağlayacaktır.

Diyet ve Egzersizlerin İşe Yaramaması

Anne adayı olan tip 2 diyabet yaşayan kişilerde kan şekerini normal seviyeye getirebilmek için çeşitli egzersiz ve diyet programları uygulanabilmektedir. Ancak bu durum her zaman olumlu sonuçlar yaratamayabilir. Bu çözümlerin işe yaramaması durumunda kişi oral ilaç ve insülin tedavisine tabi tutulabilir.

İnsülin pompası kullanılması olası seçenekler arasındadır. Uzman tarafından kontrollü şekilde devam etmesi gereken bu süreç boyunca kişilerin takip etmesi gereken bazı kurallar bulunur. Gerekli insülin dozu arttırma ve azaltılma gibi durumlar meydana gelebilir. Ayrıca aşırı besin alımının önlenmesi açısından karbonhidrat alımının hesaplanarak devam etmesi önerilebilmektedir.

Hamile kişiler, diyabet hastalığı hakkında çevresel faktörler ve internet üzerinden edinilen bilgilerin uygulanması konusunda dikkatli davranmaları gerekmektedir. Bu süreç ciddi bir süreç olduğundan dolayı komplikasyonlar hastadan hastaya değişiklik gösterebilir. Gebelik durumunun planlanması bebek ve anne adayı için ciddi önem taşımaktadır.

 Bir cevap yazın