İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir?

İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kandaki şeker seviyesinin düzensizliği diğer adıyla metabolik sendrom olarak bilinmektedir. Kas, yağ dokusu ve karaciğerde bulunan hücrelerin insülin ile karşılaştığında bozulma görülür. Bu nedenlerden ötürü kandaki glikozun doğru kullanılmaması durumu olarak açıklanabilir. Bu yazımızda İnsülin direnci nedir? Belirtileri nelerdir? Konusunu inceliyor olacağız.

İnsülin seviyesinde beklemedik gelişmeler, kan şekeri yüksek duruma gelmesi anlamına gelir. Pankreas içerisinde daha yüksek seviyelerde insülin salınımı gerçekleşir. Beraberinde vücut içerisinde beklenmedik bir gelişme yaşanabilir. 

Gün içerisinde alınan besinlerin sindirilmesi için büyük boyutlardan küçük yapılara dönüşmesi gerekir. Karbonhidrat maddesinin ana unsurunu oluşturan glikoz, kan şekeri görevi görmektedir. Aynı zamanda hücrelerin enerji deposu olarak bilinirler. Fakat kan içerisindeki glikoz seviyesi prediyabet durumundan dolayı enerji olarak kullanılamaz. Bu nedenle kişilerde hipertansiyon, obezite ve tip 2 diyabete dönüşebilir.   

İnsülin Direnci Oluşma Nedenleri 

İnsülin direnci var olan hastaların genelinde genetik faktörlerin baskın durumda olduğu gözlemlenir. Aile bireyleri içerisinde tip 2 diyabet ve insüline karşı duyarsızlık sorunu var olan kişilerin bu hastalığa yakalanma ihtimali daha yüksektir.

Bunların yanında kişilerin egzersizden uzak, yüksek derecede karbonhidrat tüketimi ve sağlıksız koşullarda beslenmeleri insülin rahatsızlığını tetiklemektedir. Kas ve yağlardan oluşan yumuşak dokular insülinin neden olduğu zararlı faktörlerden etkilenir. Obezite, alkol ve sigara kullanımı insülin direncini etkileyen unsurlardandır. Bu hastalıkta ileri yaş unsurunun da faydası vardır. Ayrıca uyku apnesi ve steroid benzeri ilaçlar bu hastalığa neden olabilmektedir.

Belirtileri Nelerdir?

İnsülin direnci konusunda bazı kişilerin bu hastalığı fark edememesi olası durumlardandır. Bu durumların anlaşılabilmesi için kan şekeri seviyelerini kontrol etmek gerekmektedir. Yüksek tansiyon görülme durumu diyabet rahatsızlığının yan hastalığıdır. Bu kapsamda diğer koşullarında kontrol edilmesi gerekmektedir.

Yapılan ölçümler sonucunda kişiye diyabet teşhisi koyabilmek için bazı kriterler söz konusudur. Kadınlarda 80 cm, erkeklerde ise 95 cm ve üstünde olmalıdır. Ölçülen tansiyon değerleri de bu açıdan önemlidir. Tansiyon değeri 130/80 üzeri olması gerekmektedir.

Açlık şeker seviyesi ise 100 mg/dl üzeri, açlık trigliserit seviyesi ise 150 mg/dl olması gerekmektedir. Aksi takdirde kandaki glikoz düzeyinin kontrol edilememesinden kaynaklı, kişilerin cilt sağlığını riske atan sorunlar yaşandığı gözlemlenir.

İnsülin Direnci Nedir?

Teşhis Yöntemleri Nelerdir?

İnsülin salınımında sorunların teşhis edilebilmesi için kişinin ilk olarak aile yapısı araştırılır. Aile yapısında insüline karşı duyarsızlık olan kişilerde bu durum genel olarak görülmektedir. Ayrıca VKI değerleri kontrol edilmektedir. Obezite ve fazla kilolara bağlı olarak kişilerde insülin direnci vakaları görülebilmektedir. Bu sebeplerden herhangi birinin var olmasının ardından hasta şu testlere tabi tutulacaktır;

  • Minimum 8 saatlik aç kalma durumundan sonra açlık plazma glukoz testi uygulanmaktadır. Bu test ile birlikte kan şekeri değerleri de ölçümlenmektedir.
  • Açlık glukoz testi sonrasında hasta oral glukoz tolerans testi uygulanmaktadır. Açlık glukoz testi sonrasında kişiye şekerli bir çözelti verilmektedir. Yaklaşık 2 saat geçtikten sonra kan testi işlemi gerçekleşir.
  • Ortalama olarak kan şekeri düzeyini gösteren Hemoglobin A1c testi prediyabet ve diyabet teşhisi için yapılabilmektedir. Bu test sonrasında şeker hastalığı durumu ortaya çıkmaktadır.

İnsülin Direncinin Tip 2 Diyabet Hastalığına Dönüşmesi

Fizyolojik olarak insüline duyarlılığın sonucunda pankreasın işleyişinde sorunlar gözlemlenir. Bu nedenle ortalamanın üzerinde bir efor ile insülin salınımı gerçekleşecektir. Pankreas yapısının doğası gereği diyabet hastalığı riski ortaya çıkar. Diyet ve çeşitli egzersizler ile desteklenerek devam edebilmektedir. Bu durum sonrasında kişide prediyabet durumu gerçekleşebilir. Prediyabet unsurunun var olduğunu anlamak için şu değerlere bakılabilir:

  • 100 ve 125 mg/dl aralığında olan Açlık plazma glukoz kontrolü
  • 140 ve 199 mg/dl olan Oral Glukoz tolerans kontrolü
  • %5, 7 ve %6, 4 arasında Hemoglobin A1c kontrolü

Bu aşamadaki kontroller sonrası aşağıdaki değerlere yakın değerler var olmuşsa hastaya tip 2 diyabet tanısı konulmaktadır.

  • 125 mg/dl üzeri Açlık plazma glikoz kontrolü
  • 200 mg/dl üzeri Oral glukoz kontrolü
  • A1c Testi %6,5 üzeri Hemoglobin kontrolü

İnsülin Direnci Nedir? Belirtileri Nelerdir? İnsülin direnci oluşma nedenleri nelerdir? Gibi sorular inceledik. İnsülin direnci ilerlemesi sonucunda ciddi problemler doğurmaktadır. Bu tarz sorunların ve hastalığın ilerlemesinin ortadan kaldırılması için erken tedavi yöntemleri büyük önem taşımaktadır.

 Bir cevap yazın