İnsülin Direncine Karşı Kilo Verme Yöntemleri

İnsülin Direncine Karşı Kilo Verme Yöntemleri

Global anlamda, diyabet teşhisine sahip kişilerin benzer şekilde kilo sorunu yaşadıkları kaydedilmiştir. Diyabet ve obezite birbirleri ile ilişkisi olan konulardır. Obezite tedavisinde kullanılan birçok yöntem diyabet tedavisi için de kullanılabilmektedir. Bu yazımızda insülin direncine karşı kilo verme yöntemleri hakkında bilgilendireceğiz. 

Vücut üzerindeki bulunan fazla insülin sebebiyle bireylerde çeşitli sağlık problemleri görülür. İnsülin seviyesindeki dengesizlikler, düzenli ve sağlıklı beslenme planı ile kontrol altına alınabilir. Vücutta insülin seviyesinin yüksek olması obezite ve kalp hastalıkları gibi ciddi problemlere yol açmaktadır.

İnsülin pankreas tarafından üretilen bir hormondur. Vücudumuz için gerekli enerji, insülin tarafından karşılanır. Sindirim sisteminin işleyişi sayesinde tüketilen besinler glikoz haline dönüştürülür. Mide yapısının arka kısmında yer alan pankreasın salınımı sonucunda üretilir. Böylelikle insan sağlığı için gerekli olan noktalara iletilerek kullanımı gerçekleştirilir.    

Diyabet hastası olmayan bir insanda gıda alımı sonrası enerji şekline dönüşebilmesi için insülin üretilir. Ancak şeker hastalığı taşıyan bireyler, ihtiyaçları olan insülini çeşitli yöntemlerle temin etmeleri gerekir. Dışarıdan alınan insülinler hap, tablet veya deri altına enjekte edilen insülin takviye çeşitleri olarak örneklendirilebilir. 

Diyet ve Beslenme

İnsülin direncine karşı kilo verme yöntemleri arasında ilk seçenek uzman hekim tarafından hastalara düzenli ve dengeli beslenme planı oluşturmaktır. Obezite teşhisi olan diyabet hastalarının beslenme durumları düzenlenirken bir uzman tarafından kontrollü bir şekilde ilerletilmesi gerekmektedir. Diyabet hastaları için gerekli öğünlerde karbonhidrat tüketimi yapılması önerilir. Fakat bu tüketim sırasında miktar olarak aşırıya kaçılmamalıdır.

Beyaz ekmek yerine tahıl ağırlıklı ekmekler, makarna, pirinç yerine tahıllı bakliyatlar nohut ve fasulye gibi gıdalar alınmalıdır. Kuru bakliyatlar lif bakımından zengin gıdalardır. Ancak belirli bir program doğrultusunda kişiler tarafından tüketilmesi oldukça önemlidir. Alanında uzman hekimin uyarıları dikkate alındığı takdirde kandaki şeker seviyesi istenilen düzeye getirilir. 

Kırmızı et tüketiminde hastaların, yağlı et içeren gıdalara dikkat etmesi önerilir. Balık tüketimi kişiler için daha faydalı olacaktır. Kişilerin öğünlerini pişirme biçimleri de oldukça önemlidir. Kızartma yerine ızgara tercih edilmesi daha sağlıklı bir yöntemdir.

İnsülin Direncine Karşı Kilo Verme Yöntemleri

Şeker Hastalarının Tüketmemesi Gereken Gıdalar

Trans yağlar sağlığınız açısından uzak durmanız gereken yağ türlerindendir. Margarin ve işlenmiş gıdalarda bulunan bu yağlar aynı zamanda insülin direnci açısından oldukça tehlikelidir. Yüksek yağ içeriği bulunan hayvansal gıdalar da diyabet hastaları için tehdit unsuru niteliği taşımaktadır.

Yüksek oranda yağ içeren süt ürünleri, hayvansal proteinler, yumurta ve kabuklu deniz mahsulleri diyabet hastaları için risklidir. Bu tarz besinlerin tüketimi günlük 300 miligramı geçmemesi gerekmektedir. Günlük olarak bir çay kaşığından fazla tuz tüketmek oldukça sakıncalıdır. Tuz kullanımı konusunda besinlerin üzerinde bulunan doğal tuzları hesaba katılarak ek tuz ekleme işlemleri yapılmalıdır.

Diyabet Hastalığında Öğün ve Boyutları

Tip 2 diyabet gibi hastalıklara yol açan insülin direncinin kontrol altına alınamaması bazı etkenlerden olumsuz yönde etkilenir. Aşırı kalorili beslenme düzeni ve besin değeri düşük gıdalar tüketmek bunlardan birkaçıdır. Gün içerisinde sağlıksız beslenme alışkanlıklarına sahip bireylerin, öğünlerine dikkat eden hastalara göre insülin direncinin iki katı kadar fazla olduğu görülmektedir.

Gıdalarla beraber tüketilen şeker oranına dikkat edilmesi diyabet için önleyici nitelik taşımaktadır.  Karaciğer yağlanmasına bal ve reçel gibi endüstriyel olarak işlenmiş gıdaların tüketilmemesi gerekmektedir. Bu tarz gıdaların fazlaca tüketilmesi insülin seviyesinin artmasına ve karaciğer yağlanmasına neden olabilir.

Bal ve mısır şurubu içeren şeker türlerinin tüketimi, mümkün olduğunca az seviyede tutulmalıdır. Diyabet teşhisi olan ya da risk grubundaki hastalar için daha sağlıklı sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayacaktır.

Diyabet Hastalarında Egzersiz ve Spor Unsurları

Diyabet hastalığına yakalanan kişilerin fiziksel aktivitelerde bulunması kan şekeri ve lipid aracılığı ile kan basıncı kontrolünün sağlanmasını hızlandırabilir. Şeker hastası olan kişilerin gerekli egzersizlere başlamadan önce olası yan etkileri dikkatlice araştırmaları gerekmektedir. Bu durum öncesinde uzman doktor tarafından EKG taramasından geçirilmeniz mümkündür.

Diyabet hastası kişilerin, günde 30 dakika kadar periyodik fiziksel aktivitelerini yapmaları önerilir. Kişilerin spor aktivitelerinin en fazla iki gün aralıklı olacak şekilde planlanması gerekir. Spor programına yeni başlayacak kişilerin ağır sporlar yapmaları önerilmemektedir. Bu egzersizler uzman tarafından kişiye uygun olacak şekilde önerilmelidir.

Günlük düzenli yapılan yürüyüşler ve evcil hayvanınızı gezdirmek de spor aktiviteleri arasında kabul edilmektedir. Kandaki şeker seviyesinin kontrolü ve diyabet hastalığının belirtilerini azaltmak için son derece etkili bir yöntemdir. Tip 2 diyabet ve beslenme konusu ile ilgili detaylı bilgi almak için bizlerle iletişime geçebilirsiniz. 

 Bir cevap yazın